Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

www.eMartinka.cz - Krbová kamna s výměníkem - zapojení...
 Nový blog
 ...úvodní stránka
 ...Rodina
 ...Jen tak
 ...Volný čas
 ...Elektronika
 ...Teslův transformátor
 ...Doma
 ...VN pokusy
 ...Lasery
 ...Elektronky
 ...Fotoalbum

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Dětská říkanka
Travička zelená, to je moje potěšení, travička zelená, to je moje peřina.

 Vyhledávač

Vyhledat:Zadejte klíčové slovo


 Odeslání e-Mailu
Z našich stránek můžete komukoliv poslat mail, samozřejmě i upozornit na naše stránky
   Komu

   Od koho

   Vložte text e-Mailu Naše ikonka
Přidejte si naši ikonku na vaše stránky
Přidejte
Pro vygenerování HTML kódu klikněte ZDE

 Webhosting
eMartinka je provozovaná na serveru
www.FORPSI.com - profesionální webhosting

a používá vlastní redakční systém s technologií ASP (Active Server Pages)
Technologie ASP


 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2024
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz


Nastavte si nás jako domovskou stránku       Přidejte si nás k oblíbeným stránkám

Vítejte na serveru eMartinka.cz        Datum: 13.7.2024    Čas: 23:55:29
Svátek má:   Markéta

..............................................................................................................


...Doma / výpis článku


Krbová kamna s výměníkem - zapojení

 Článek ze dne: 06.11.2010 (3604 přečtení)

Při rekonstrukci střechy na našem domě jsme získali kromě komínového průduchu využívaného plynovým kotlem i jeden navíc. Právě do něj před více než patnácti lety ústily trubky kamen z kuchyně - dnes hlavní obytné místnosti. Takže padlo rázné rozhodnutí - suchého dřeva máme dostatek, zakoupíme mnou dlouho vytoužená krbová kamna. Já hledal na Netu dlouho, aby ta kamna topila více do výměníku, než do vody. Podařilo se! Přes Internet jsem nám kamna objednal a jedná se o velice povedený modelPrity W17, bulharského výrobce Prity. Kvalita provedení je prvotřídní. Tyto krbová kamna disponují výkonem do místnosti 6kW a do vodního výměníku až 17kW. To je přesně ono, po čemž jsem toužil.

Nějaké to foto:

Čerpadlo :-) Čerpadlo :-) Čerpadlo :-)
Jelikož nejsem topenář, dalo mi chvilku hledání na internetu, jak správně zařadit kamnový výměník do otopného systému. Kamna potřebují expanzní nádobu a pojistný ventil. Obojí je součástí nástěnného plynového kotle, takže tohle není třeba řešit. Plynový kotel disponuje vlastním oběhovým čerpadlem, zbývalo zakoupit druhé pro kamna. No problem. Největší dilema jsem měl s přepínáním obou dvou zdrojů tepla - mám na mysli hydraulickou část - pokud topí například plynový kotel, okruh kamnového výměníku musí být uzavřený, jinak by voda proudila zkratem přes kamna a ne do radiátorů. Stejné je to opačně. Z toho důvodu jsou na výstupu teplé vody jak kamen, tak plynového kotle zařazeny zpětné klapky, které se jednoduše postarají o selekci zdroje tepla. Použil jsem po několika pokusech klapky s plastovou pohyblivou částí, z nichž jsem vypreparoval tlačnou zavírací pružinu. Pokud tam to péro bylo, kotle nepřetlačily klapku a netopily poslední radiátory. V tomto provedení je ovšem nutné umístit klapky vodorovně - mám to vyzkoušené. Elektrické přepínání obou zdrojů tepla jsem popisoval v předešlém článku - ZDE.

Jelikož je dimenze měděných trubek u kotle 22mm, materiál použitý pro připojení má stejné rozměry. Vše jsem zakoupil v Hornbachu - rád se tím prohrabu a bez problémů vyberu co je potřeba :-) Tedy, ne úplně všechno - třícestný termostatický směšovací ventil je objednaný přes internet a jedná se výrobek firmy Regulus. Má pevně nastavenou zpátečku na 65st C. Takže jakmile zatopíte, voda cirkuluje přes Bypass - to je ta propojka s vyvažovacím ventilem. Dokud nedosáhne zpátečka do výměníku hodnoty 65st C, voda do radiátorů nejde. Ventil má hlavně za úkol zajistit, aby se výměník nedostal do kondenzační teploty a nedocházelo tak k nízkoteplotní korozi. Při této provozní teplotě mají kamna lepší spalování a neničí se také komín. Vyvažovacím ventilem se dle rady výrobce nastaví průtoky jak do Bypassu, tak i do radiátorů. Stačí chvilka experimentování, pak se z ventilu odšroubuje ovládací páka a už se s tím hýbat nemusí.

Celé to zapojení je umístěno ve výklenku na chodbě, kam jsem se skrz 50cm kamennou zeď trubkovým sekáčem proboural. Hned doprava je to zapojeno na stávající rozvod pod plynový kotel. Ještě jsem tam připravil přípojku pro dochlazování slunečního kolektoru - máme jej na střeše a má plochu 8m čtverečních. S pájením měděných fitinek a trubek nemám žádné problémy, jednak jsem to odkoukal od topenářů když nám dělali topení a vše se dá najít na Netu. Důležité je spoje řádně očistit a hned napatlat pájecí pastou. K letování používám běžný hořák na PB bombu - spoj se musí řádně prohřát a po přiložení speciálního cínu dojde ke kapilárnímu spájení. Při pečlivé práci je prakticky nemožné, aby to pak někde teklo. Už z principu ;-)

:-) :-) :-) :-)
Aktualizace 9.8.2011 - minulý víkend jsem dozapojil možnost dotápění solárního bojleru OKC 300 NTRR/SOL Dražice, umístěného o patro výš na půdě v technologické místnosti(Do zimy ;-) ). Jelikož letos moc sluníčko nesvítí, a když nesvítí, tak si v krbovkách přitopíme, máme teď možnost ohřát vrchní část bojleru výměníkem. Za tím účelem jsem schválně objednával bojler bivalentní, tedy s topným hadem na solár a na alternativní kotel. Jak vidíte na hydraulickém schématu, je odbočka nahoru k bojleru zapojena dole v primárním okruhu kamnového výměníku. Ten je pomocí třícestného termoventilu udržován na zpátečce do kamen 65oC. Toto zapojení jsem při návrhu pojal jako logicky funkční a v reálu tomu tak je. Pokud běží oběhové čerpadlo kamen, vytváří na výtlaku vyšší tlak, než jaký má na sání. Jasné. Sání jde pouze zkratkou přes ByPass a vyvažovací ventil a na druhé straně je devatenáctilitrový kamnový výměník. Opravdu to funguje a nežádoucímu proudění do výměníku zabraňuje zpětná klapka před horním čerpadlem. Pokud tedy nechci nahoře ohřívat vodu, nic se neděje. Ohřívací akci spustím až zapnutím horního oběhového čerpadla - to začne honit horkou vodu přes výměník solárního bojleru. Čerpadlo je řízeno řídícím systémem kolektoru, naprogramoval jsem tam možnost ručního spuštění akce ohřívání s tím, že se to vypne, jakmile dosáhne teplota vody v bojleru teplotu v kamnovém okruhu mínus čtyři stupně(To se dá libovolně nastavit). Znamená to, že musíte v době ohřevu přikládat, jinak se cyklus musí opět ručně odstartovat. Třeba to ještě přeprogramuju jinak, ale je to o tom, propojit notebook a chvilku se v tom pohrabat :-)

Pojistný ventil spolu s expanzní nádobou jsem do systému kamen vložil hlavně z důvodu posílení expanzky v plynovém kotli, která má jenom 7litrů. Už je těch trubek a objemu vody až moc. Ten pojišťovák je také praktický. Pokud chceme ohřát vodu v bojleru hned teď(Funkce Brutaru ;-) ), stačí ručně zavřít oba dva kulové ventily do radiátorů a kamnový výměník topí pouze do bojleru. Tím už je nutný ten pojišťovák a expanzka. Přiškrcením primárního vzduchu se dají kamna dostat až na 90oC a to nahřívá bojler jedna báseň. Nejde se přitom samozřejmě vzdálit, neboť hrozí přetopení a řídící systém hlídá maximální teplotu v systému 90oC a spustí alarm. Poté stačí otevřít oba dva kulové ventily a systém je bleskurychle dochlazen do radiátorů. Tohle je spíše letní provoz, kdy je možné na pár polínek zajistit během hodiny dostatek horké vody na sprchování pro všechny.

Ještě k fotkám - na první je vidět trubkový rozvod nad plynovým kotlem dole. Zleva to jsou trubky ohřevu z krbovek - měď 15, dále přitápění z kolektoru - měď 22 a nakonec studená pitná nahoru a teplá dolu. Další foto je solární bojler směrem dole a poslední fotka ukazuje celý pohled na zapojení bojleru. Samozřejmě ještě schází izolace a ty sádrokartonové stěny kolem :-) Docela jsem se vyřádil a jeden známý v práci(Topenář) prohlásil po shlédnutí fotek, "To doma buduješ atomovou elektrárnu?" Už to tak vypadá :-D

Pokud by jste chtěli vidět opravdové blesky naživo třeba hrající hudbu, podívejte se na můj další projekt - velký Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu

Měl jsem dotaz na autora tohoto článku - jsem i majitelem tohoto webu - takže
Radek Lehký - LTX
Sopotnice
tel. 602138084
webmaster(zavinac)emartinka(tecka)cz

Neváhejte mne kontaktovat !!

 

 | Autor: LTX | Počet komentářů: 39 | Vytisknout článek |

..............................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 25.5.2020   11:05:03

Jméno : terezageko

Email : ninahorova(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den. K tomu ještě doporučuji kouknout na článek sem https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/zapojeni-krbu-s-vymenikem/ Může se hodit.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 25.4.2020   10:07:10

Jméno : Dan

Email : daniber(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, moc se mi Vaše stránky líbí a vzhledem k tomu že se teď potýkám se svépomocným zapojením výměníku krbových kamen tak i inspirují. Jen nechápu jaký důvod má ten kulový kohout u trojcestného ventilu?(viz.2.obrázek) Je u něj popisek vyvažovací ventil. Vždyť ten trojcestný si řídí průtoky sám a jeho škrcení je tak spíš na škodu. Moc děkuji za odpověď

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 9.2.2018   9:44:35

Jméno : Tomáš Jelačič

Email : jelacic(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Ahoj/Dobrý den, mám stejná kamna, ale velký problém vytopit dům. Koupili jsme s manželkou starší dům kdy už tyto kamna byla od původních majitelů. V domě je 7 radiatorů + 2 podlahové topení ( ty ale stejně podlahu neohřejí ). Pokud je vše otevřené tak se mi teplota na termostatu nedostane více jak na 60°C a teplota v místnosti kde jsou kamna je max 20°C. Můžete mi prosím poslat nějaký tip jak správně zatopit. Bohužel jsem do domu přišel z paneláku tak je tohle vše pro mě nové. Předem děkuji. Tom

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.12.2017   12:15:33

Jméno : cecil

Email : cecil487(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Děkuji za velice užitečný článek, jen bych se ještě potřeboval zeptat, zdali nevíte jak správně vybrat kamna? Nacházím totiž množství takovýchto článků: https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jak-vybrat-krbova-kamna ale zkušenosti lidí, co o tom něco ví, by se mi hodili :)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.11.2017   20:31:44

Jméno : Radek Lehký

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

To Mila: Kamna Prity je možné na stávající samotížný okruh připojit, jestliže nad nimi jsou nějaké radiátory - pak to běhá při výpadku samotíží. Jinak je samozřejmě nutné použít oběhové čerpadlo se záložním zdrojem v případu výpadku dodávky el. energie. Dochlazovací smyčka ztrácí smysl, pokud máte vlastní vodárnu ze studny - v případě výpadku stejně nemáte vodu na chlazení. A k výbuchu za 15 sec. nedojde, než se kamna začnou vařit, tak to chvíli trvá, pak dojde k přetlakování systému a odfouknutí bezpečnostního ventilu. Poté dojde z nedostatku chladící vody k propálení a zničení kamen. Pokud jste v tu chvíli doma, doporučuji vynesení ohně nen z okna lopatkou, což jsem se učil již na vojně v kurzu obsluhy kotlů.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 1.11.2017   9:32:39

Jméno : Bour

Email : ralfror(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Zdravím, dívám se, že se tu vyznáte, potřeboval bych poradit. Jakou z těchto vložek: https://www.levnekrby.cz/krbove-vlozky byste mi doporučili??

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 23.10.2017   11:24:18

Jméno : Míla

Email : Milena2511(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den. V pátek nám topenář řekl, že jsme udělali hroznou chybu, že jsme si pořídili kamna PrittyW17. Že k jejich zapojení do našeho systému budeme potřebovat malou elektrárnu, abychom měli náhradní zdroj pro případ výpadku proudu. Bydlíme na horách a tady k výpadkům často dochází. A jsem ráda, že jsem našla Váš článek. Máme kotel na tuhá paliva a topení tzv. samotížku. Trubky jsou ještě staré 1" Nevím jestli by bylo možné i do tohoto systému zapojit Pritty W17, nebo měl opravdu pravdu a je to nemožné? Varoval nás, že při výpadku proudu máme 15 vteřin na opuštění obýváku, než nám krbovky bouchnou. Docela dost mě vyděsil, jsem holka z města :-( Expanzku máme ve sklepě ke kotli na tuhá paliva a krb bude v obýváku, je nutné dát k nim další expanzní nádobu? Podle topenáře ano. Také nás upozornil na neexistenci chladící smyčky a že to je velký problém. Tak jsem docela zmatená. Zima za rohem a já netopím a zřejmě budu muset kamna vrátit. Poradíte my? Děkuji Míla

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 23.2.2017   17:07:35

Jméno : tereza.kloky

Email : tereza.kloky(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dost dobrý popis zapojení, ale mám jednu otázku... Víte jak správně vybrat krbová kamna? Můžu se řídit tímto: http://www.profit-inzerce.cz/blog/jak-vybrat-krb-vymenik-010222 ?? Díky předem :))

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 4.2.2017   11:36:23

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, normálně to používám tak, že zapnu plynový kotel, ten stačí ohřát vodu v systému a po zapnutí čerpadla krbovek se plynový kotel automaticky odstaví. V tom nevidím žádný problém.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.12.2016   19:55:01

Jméno : Borek

Email : bora5(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, máme též krbová kamna s plyn. kotlem. vše zapojené a plně funkční. Jen by mě zajímalo co se stane pokud si jsem topil v kamnech a zapnul by se kotel (než se roztopí krbovky a termostat kotel vypne) topenář dal na obě teplé větve z krbovek i z kotle zpětné klapky aby netlačili proti sobě. Mam se toho obávat nebo je to ošetřeno dobře? děkuji za odpvěď

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 7.12.2016   16:57:10

Jméno : JaroslavFunek

Email : redwiner(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, jaké kouřovody byste doporučily používat - 2mm nebo 1,5mm (příklad:_ https://www.levnekrby.cz/katalog/cerne-kourovody-2mm-3/) pro zapojení sporáku na dřevo od Moravie? Komín před nedávnem byl vyvložkován a připraven, jen nevíme, jaký je rozdíl mezi těmi typy kouřovodů, co se vlastností týče. Díky za radu

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 19.10.2016   19:43:24

Jméno : Radek Lehký

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Mám další comment. Kamna stále v pořádku, jenom se poslední tři roky stále horšila distribuce teplé vody do systému. Což o to, kamnový malý okruh vylejzal až na téměř 100st, ale poslední radiátory naprostá bída. Ještě že ty zimy jsou mírnější. Tak jsem to tipnul na třícesťák a koupil nový(On se totiž ten stávající od Regulusu už nevyrábí a není ani nová patrona.). Když jsem před týdnem rozmontoval systém a jal se vyměňovat, padl můj zrak na vymontovaný filtr. Totálně zabetonovaný sítko !! Takže jsem rychlovarnou konvicí otestoval patronu ve stávajícím třícestném ventilu - otevírala. Takže úleva, nemusel jsem nic řezat a pájet nanovo. Stačilo vyhodit sítko z filtru jede se bez něj. Systém opět jede v ideálu a topí to ostošest. Jelikož jsem i materiál kupoval v Hornbachu, nalákali mě na test dřevěných délehořících briket v akci - koupil jsem 100kg a k tomu jako dárek 4 hnědouhelné brikety. Takže příště koupím i pár balíků uhelných, páč to má celkem pěkný plamen a hlavně to žhne až do rána :-)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 5.10.2016   10:50:02

Jméno : Radek Lehký

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Kamna Prity W17 zatím fungují bez problémů - topíme v nich celou Zimu. Jediné co odešlo byl loni rošt, ale ten se dá za dvě stovky koupit nový. Pro příště bych ale volil model s vyšším výkonem - takhle honíme kamna zbytečně na velký výkon - přece jenom je potřeba ohřát radiátory v celém domě.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 23.6.2016   20:50:56

Jméno : Gustav

Komentář k článku : 

Dobrý večer našel jsem Vaše stránky na internetu a dovolil bych se Vás zeptat zda Vám kamna Prity ještě fungují. Já si je chci koupit ale někdo psal že se musí o 100 % předimenzovat že když jsou kamna 10 kw že je potřeba koupit alespoň 18 kw. já potřebuji 20 - 22 kw. A jestli nevíte zda je lepší výměník než 15 l raději 30 l. Podle toho jak to máte udělané tomu zřejmě rozumíte proto jsem si dovolil požádat o radu Vás. Dnes jsem četl recenzi že kamna jsou špatně udělaná sváry mohou po dvou zimách prasknout. Ale jiní si je chválí a Vy je máte od roku 2010 tak už zkušenost asi máte. Děkuji za odpověď Kříž

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 2.12.2015   12:53:31

Jméno : Martin

Email : matom(zavinac)atlas.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, děkuji za Váš článek. Zajímalo by mě jak to hodnotíte po pěti letech. Kamna Prity stále drží nebo jste je již měnil? Jak dlouho prosím trvá nahřátí kamen než to regulační ventil pustí do okruhu? A kam by jste připojil vyrovnávací aku nádrž? Děkuji za Váš čas. M. Tomáš

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 23.9.2015   10:07:42

Jméno : Tomáš

Email : komrd(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, děkuji za tyhle stránky, kde jsme mi v diskuzi dost poradili jak si sám pořídit domů krb s výměníkem. Jsem zedník a tak si troufám říct, že to dám. Maximálně poprosím o pomoc šváru, který je vodař a pmůlže mi se zapojením na vodu. Manželka si to vymyslela a já to musím realizovat už mi donesla nákres jak to má vypadat, teda pohledově až si na naturalstones dokonce i vybrala šutry, kterýma chce krb obložit, no musím jí nechat, že vybrlala dobře, ale já to musím oddřít!!!

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 17.9.2014   12:28:44

Jméno : Veleta

Email : jiri.veleta(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, neměl by jste prosím někde schéma zapojení kotle a kamen bez soláru díky a se solárem Díky

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 4.12.2013   20:39:57

Jméno : Radek Lehký

Komentář k článku : 

Vytápíme celý dům, takže plynový kotel má výkon 24kW, těmito kamny vytápíme cca 9 radiátorů a záleží na tom, jak přikládáte. Celou zimu jedeme jako hlavní zdroj kamna.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 17.11.2013   22:57:38

Jméno : Petr

Email : cliwe(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, kolik radiátorů těmito kamny vytápíte? Přemýšlím o nich. Ale nemám představu kolik radiátorů se s nimi dá vytápět. Děkuji

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 24.3.2013   12:51:04

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Další pojistný ventil není v soustavě nutný. Ale já druhý ventil použil proto, že u plynového kotle byl originální ventil na 4atm, kdežto já raději přidal druhý na 2,5atm, abych účinněji ochránil kamna. Přidaná expanzní nádoba je tam proto, že v plynovém kotli odešla a ta původní je neskutečně drahá, takže je výhodnější koupit nějakou obyčejnou a zapojit ji do okruhu. Ostatně to mi i schválil revizní technik při kontrole plynového kotle :-)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 24.3.2013   12:46:38

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Kamna si opravdu nemůžeme vynachválit. I po dvou letech provozu vše O.K., jedinou výhradu mám k litinovému roštu, neboť se prohnul směrem nahoru. Ale to litina dělá celkem normálně. Jinak kamny vytápíme celý dům bez problémů.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 29.11.2012   23:37:46

Jméno : michal

Email : micha.fiala(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli nenastaly nějaké problémy s kotlem po dvou letech. Já taktéž zvažuji koupi stejného kotle , ale některé diskuze mě celkem odradily- píše se o nějakém kroucení plechů atd. Podle mě je většina problémů právě v absenci vámi popisované smyčky a tím je kotel"podchlazen" jinak nevím. Je podivné že někdo popisuje jako absolutně špatný, někdo naopak nemůže vynachválit. děkuji za případnou odpověď Fiala

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 28.11.2012   16:38:05

Jméno : bozejak

Email : bozejak(zavinac)gmail.com

Komentář k článku : 

Dobrý den, k mému předchozímu dotazu. Jak je to s redukčním ventilem na bypassu jsem již vyřešil. Teď bych potřeboval poradit, jaké komponenty umístit na výtlak z výměníku kamen Prity (která jsem již zakoupil). Kamna budou instalována paralelně do systému se stávajícím elektrokotlem Dakon 14 kW. Ten je doplněn na výtlaku přídavnou expanzní nádobou a pojistným ventilem. Chci na výtlaku z Prity osadit kromě manometru ještě automatický odvzdušňovací ventil. Mám zde umístit i pojistný ventil? Je to nutné, když je u expanzní nádoby za elektrokotlem? Vzdálenost na potrubí mezi krbovými kamy a elektrokotlem je cca 10 m. Dík za případnou odpověď.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 7.11.2012   16:07:25

Jméno : Božeják

Email : bozejak(zavinac)gmail.com

Komentář k článku : 

Dobrý den, Vámi popsaný systém zapojení kamen Priti do oběhového systému s plynovým kotlem se mi velmi líbí a hodlám ho zrealizovat na chalupě na Vysočině (zatím elektrokotel Dakon 14 kW). Z obrázku - oběhové čerpadlo, třícestný ternmostatický ventil, bypass, nedokážu rozšifrovat jaký používáte na bypassu vyvažovací ventil. Ještě mám dotaz, jaký byste měl názor v tomto případě na použití termostatického plnicího členu ESBE LTC 141, kde by, předpokládám, použití vyvažovacího ventilu odpadlo. Děkuji za případnou odpověď.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 9.2.2012   20:27:42

Jméno : Věra

Email : vfackova(zavinac)centrum.cz

Komentář k článku : 

Dobrý večer, velmi mě zaujal Váš článek. Jest-li mohu poprosit o kontakt na Vás byla bych moc ráda. Zřejmě jste asi jediný, který mi může poradit co s nefunkčním topením. Od prosince mám do ústředního topení napojeny kachlové kamna s teplovodním výměníkem, kamna topí, kachle sálají a radiátory jsou vlažné. Pokud budete tak moc hodný a ozvete se popíši Vám situaci podrobněji. Moc děkuji

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 26.12.2011   19:05:07

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den - poznáte to podle toho, že topí i ty nejvzdálenější radiátory pokud možno okamžitě. Já například musím honit čerpadlo na třetí stupeň, páč nám topenářská firma před lety natáhla topení příliš slabými trubičkami - na konci 12 a plynový kotel jede také na trojku. Takže se to tím ventilem nastaví a je to.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 18.12.2011   13:40:17

Jméno : Mara

Email : dolak.m(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, inspiroval jste mě a domontoval jsem do svého stávajícího systému (mám krbovky s termostatickým směšovacím ventilem) vyvažovací ventil. Chci se zeptat, jak jste poznal že máme ten kuláč ve správné poloze? Děkuji, Dolák.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 7.8.2011   19:34:02

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

To Jan - nevím kde bydlíte a co vlastně požadujete. Já se dosti úspěšně živím průmyslovou elektronikou a programováním, tohle dělá spíše jako odreagování a zjištění, že proud v drátech běhá dosti podobně jako voda v trubkách :-) Ale třeba bych se mohl podívat na to, co vlastně chcete zapojit - písněte mi :-)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 7.8.2011   19:12:10

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

To Peter - s kamny Prity jsem prozatím velmi spokojen. Nic se nekroutí, topí skvěle a při přikládání nekouří do místnosti. Vytopí celý dům a momentálně s nimi i dohřívám solární bojler - letos je toho sluníčka trochu pomálu. Pokud naložíte dřevo až ke dvířkům, sklo se očoudí a je nutné jej vyčistit - používám Cif. Na té plotně se nedá vařit, ale dá se tam položit hrníček s čajem a udržet jej horký :-)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 2.8.2011   9:33:29

Jméno : Jan

Email : jan.klass(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý den, takřka marně ve svém okolí hledám někoho kdo by uvažoval technicky a pragmanticky tak jako Vy. Nechtěl byste se tím živit - marně hledám nekoho kdo by mi podobné provedení zapojení kotle s výměníkem do systému vytápění plynovým kotlem provedel.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 24.7.2011   15:31:37

Jméno : peter

Email : belavy.peter(zavinac)azet.sk

Komentář k článku : 

zdravim,chcem sa opytat ako ste spokojny s kamny od prity,ci dobre kuria,ci sa nekrutia a dobre dosadaju dvierka ,ci sa nespiny sklo a ci sa da varit na plotne,mal by som o ne tiey zaujem.vopred dakujem peter zo slovenska

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.1.2011   19:50:45

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Čerpadlo jsem použil od české firmy AquaCup, ale je vyrobeno v Číně. Doufám, že vydrží stejně jako dvakrát dražší značkové Grundfoss, nebo Wilo. Jinak je to jedno, čerpadlo jako čerpadlo, stejně mají všechna třírychlostní regulaci. Ještě jedna varianta existuje , kdy je v tělese čerpadla umístěn tlakový senzor a čerpadlo si volí výkon automaticky dle počtu otevřených termostatických ventilů. Pak možná není od věci hlídání přetopení kamen, i když u nás něco podobného zatím nenastalo - měli jsme kamna na maximální teplotě 72stC, takže do stovky je to velká rezerva. Jinak - už mám včera zakoupenou autobaterii připojenou na měnič - jedná se o 45Ah - a tak máme v případě výpadku proudu zálohu čerpadla na 6 hodin a když to přepnu na menší výkon, tak se můžeme v mrazech ohřívat celých 12 hodin :-)

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.1.2011   18:00:12

Jméno : Pavel

Email : Pec.an(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Dobrý večer, mohl by jste mi říct, jaké jste použil oběhové čerpadlo? děkuji. S pozdravem Petr

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.12.2010   20:23:43

Jméno : Robert Nedvěd

Email : roned(zavinac)email.cz

Komentář k článku : 

Děkuji za odpověď a přeji hezké svátky . Dovolím si vám zavolat po svátcích .Děkuji Nedvěd

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.12.2010   19:59:06

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Ještě dodatek k elektrické části - ta ochrana proti přetopení měničem není bezpodmínečně nutná, ale už jsme zažili jeden patnáctiminutový výpadek elektřiny a to by se naložená kamna spolehlivě přetopila. Jak jsem to testoval, stačí tři minuty a máte teplotu z 65st C rázem na hodnotě 105st C. Pak už by voda lítala pojistným ventilem plynového kotle v chodbě na zem a skříň. Schéma zapojení musí být jasné každému elektrikáři a jinak to ani sestavit nejde. Ten teplotní regulátor Autonics také není nutnéí dodržet, stačí nějaký termostat s možností nastavení teploty - na sepnutí čerpadla. Já jej použil, abych viděl na displeji aktuální teplotu výměníku. Navíc tam je zapojený havarijní výstup, kde sepne vnitřní relé a spustí houkačku - ta varuje, že teplota překročila 90st C. Jinak jsme s kamny náramně spokojeni - plynovým kotlem jsme v obytné kuchyni topili na 21,5st C a teď tam máme 25st C. Jelikož bydlíme v domě starém 200let, měli jsme šílené problémy s nadměrnou vlhkostí a pocením oken. Teď je díky ohromné výměně vzduchu po problému, okna jsou suchá a relativní vlhkost vzduchu spadla z nějakých 75% na 48% bez nutnosti zapínání elektrické sušičky vzduchu. Dokonce nám poprvé po letech tvrdne vánoční cukroví :-) Pokud máte ještě nějaké dotazy, zkuste mě prozvonit na mobil.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 22.12.2010   19:33:23

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

To jsem neřešil - máme kombinovaný kotel s průtokovým ohřevem vody. Nedělá to žádný problém. Krbový kamna normálně hoří a plynový kotel má vyblokované topení. Jakmile pustíme teplou vodu, kotel startuje na ohřev TUV - to běží ve vlastním okruhu plynového kotle. Jakmile zavřete kohoutek, hydraulická skupina plynového kotle přepne dochlazení do systému topení - to běží pár sekund a opravdu to vyselektují zpětné klapky.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 19.12.2010   22:55:25

Jméno : Robert Nedvěd

Email : roned(zavinac)email.cz

Komentář k článku : 

Děkuji za odpověď , už to chápu avšak mám ještě jeden problém . A to s ohřevem vody v mém kotli Dakon turbo s výměníkem na užitkovou vodu . Myslím si ,ale , že by to nemělo nějak vadit při topení v kamnech (shodou okolností také PRITY 20KW ) neboť ohřev užitkové vody je primární ,kotel sám vyhodnotí situaci a ohřev vody na topení vypne . Doufám ,že se to nebude hádat.Ale to by měly zajistit ty zpětné klapky. Jinak ještě k té el. ochraně nejsem vzdělaný v elektrice a tak bych Vás chtěl požádat o přesnější komentář ke schematu ,názvy nebo číselné označení jednotlivých relé , abych si to nechal sestrojit. Děkuji Vám moc za Váš čas . Nedvěd

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 19.12.2010   19:14:28

Jméno : Radek

Email : webmaster(zavinac)emartinka.cz

Komentář k článku : 

Jak jsem psal v článku, kotle jsou jaksi zapojeny do systému paralelně - výstupy teplé vody z kotlů jsou spojeny do sebe a to samé i zpátečky. Jednotlivé kotle se přepínají automaticky právě běžícím oběhovým čerpadlem. Netopící kotel je vyřazen z okruhu zpětnou klapkou, aby nevznikal zkrat - proudění teplé vody přes nepracující kotel. Je to jednoduché - je to vidět na fotkách.

............................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 18.12.2010   21:17:54

Jméno : Robert

Email : roned(zavinac)email.cz

Komentář k článku : 

Připojení ke kamnům jsem pochopil , ale jak dál s kotlem . Připojit na vstup zpátečky do kotle a hnát ohřátou vodu přez kotel ? Nebo na přímo do radiátorů. Protože kotel pracuje jako expan. a při stálém spuštění kotl.čerpadla je aut.vyřazen prostorový termostat. Mohl by jste mi poradit. Děkuji RN

............................................................

 | Přidat komentář k článku |


 Kdo tu je?
 994 čtenářů na serveru

 Počítání přístupů
 8721203  návštěv

 Rádio BEAT

Moje nejoblíbenější rádio :-)


Radio BEAT


 Audit TopList

TOPlist


 Co o nás píší...
Klikněte a přečtěte si, co o nás píší na několika významných serverech českého Internetu:
www.lupa.cz
www.tiscali.cz
www.novinky.cz
www.femina.cz

 Rodinné stránky
MojeMiminko.cz - vše pro Vaše nejmilovanější
moje-miminko.cz
Mimísek.cz - dovolené s dětmi, plavání, tábory
Mimísek.cz
Hubnutí.mimísek.cz - cvičení na hubnutí pro ženy
Hubnutí.mimísek.cz
ČeskýKutil.cz - internetový hobby magazín pro celou rodinu
CeskyKutil.cz - inspirace pro vaší zahradu
Triberusky.cz - Bazárek u tří berušek
Triberusky.cz
Emimino.cz
vše o dětech, rodina...
eMIMINO.cz
Rodina.cz - rodina, děti a více zajímavostí
Rodina OnLine
Sexus.cz - o sexu konečně slušně
Sexus.cz
© LTX 2001 - 2024  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist