Článek na serveru: http://www.emartinka.cz
Ze dne: 27.11.2002
Měsíc těhotenství: 2
Rubrika: Novinky z bříška
Titul: Jak probíhá vstupní gynekologické vyšetření?
Jedním z důležitých úkonů je standartní kontrola s odběrem stěru k odečtu onkologické cytologie. Negativní výsledek vyloučí přednádorové či nádorové změny na hrdle dělohy, které často vznikají právě u mladých žen. Vyšetřením poševního prostředí lékař odhalí případnou přítomnost infekce, kterou poté včas vyléčí. Pohmatem určí velikost a tvar dělohy s možnými odchylkami od normy, může nalézt případnou cystu na vaječníku, která není v počátku gravidity vyjímkou. Vyšetření prsů včas odhalí některé odchylky (Vpáčené bradavky), které mají vliv na kojení.
Následuje odběr krve a moči k laboratornímu vyšetření. Rozbor moči odhalí možnou infekci a nežádoucí přítomnost bílkoviny, cukru, žlučového barviva nebo krve. Uvedené vyšetření moči se bude pravidelně opakovat v rámci každé prohlídky, proto vždy přineste vzorek ranní moči na kontrolu. Krevní testy určí skupinu, Rh faktor a krevní obraz a také jsou nezbytné pro prokázání protilátek proti viru HIV (Původce onemocnění AIDS), onemocnění příjicí (Syfilis), protilátek proti žloutence typu B. Vyšetření je povinné a znalost výsledků je pro další průběh těhotenství nevyhnutelná. Měření krevního tlaku je samozřejmostí při každé, tedy i vstupní kontrole. Krevní tlak má v graviditě sklon klesat, jeho zvýšení může být signálem některých onemocnění. Největším nebezpečím je kombinace vysokého krevního tlaku, nálezu bílkoviny v moči a otoků dolních končetin. Tato komplikace vzniká většinou až ve vyšších stádiích těhotenství a představuje jeden z nejzávažnějších problémů v průběhu těhotenství. Kontroly krevního tlaku a moči se mohou zdát na první pohled nepodstatné, ale slouží právě k včasnému zachycení této těhotenské komplikace, která může významně poškodit matku i plod v děloze.
K celkovému vyšetření je těhotná žena poslána k všeobecnému lékaři nebo internistovi. Výsledek vyšetření určí schopnost ženy absolvovat spontánní nebo operační porod. Návštěva dalšího specialisty se doporučuje v případě existence onemocnění a stavů, které mají zásadní vliv na průběh těhotenství (např. vrozené vady kyčelního kloubu, chronické jaterní a ledvinové choroby, srdeční vady apod.).
Těhotenský průkaz
Po vyšetření a potvrzení těhotenství, vystaví gynekolog těhotenský průkaz. Nastávajcí maminka by jej měla nosit stále u sebe, protože obsahuje všechny důležité záznamy o průběhu těhotenství. Slouží nejen ošetřujícímu gynekologovi, ale také všem ostatním lékařům pro případ jakýchkoli komplikací. V současnosti je nejčastěji používaným průkazem skládačka formátu A6 členěná na jednotlivé rubriky, do kterých jsou postupně zazanamenávány výsledky všech vyštření, které byly v jednotlivých týdnech těhotenství provedeny. Členění jednotlivých odstavců umožňuje rychlou a dobrou orientaci v dostupných informacích o Vašem těhotenství.
Co obsahuje těhotenský průkaz?
První strana obsahuje údaje o těhotné ženě - její jméno, příjmení, datum narození, bydliště, rodné číslo matky a otce. Dále se zde nachází tabulka s určením termínu porodu podle poslední menstruace a prvních pohybů plodu a pod ní další s informacemi o všech předchozích graviditách. Poslední informací je na první straně kolonka pro data následujících kontrol v poradně pro těhotné a telefonní číslo na sanitku záchranné služby.
Na druhou stranu se zapisují rizikové zdravotní faktory nastávající maminky a rizika vyplývající z předchozích gravidit a současného těhotenství.
Na třetí a čtvrté straně je tabulka, do které se zapisují údaje o probíhajícím těhotenství. Jsou zde také zaznamenávány zevní rozměry pánve, dále výchozí hmotnost a výška těhotné ženy. Do další rubriky se zapisují výsledky laboratorních vyšetření (krev a moč). Největší tabulka na těchto stranách slouží k zápisu nálezů jednotlivých prohlídek v poradně pro těhotné.
Pátá strana slouží k zapsání výsledků dalších vyšetření, pro které není předtištěna rubrika v předchozím i následujícím textu.
Na další dvoustraně je speciální graf (gravidogram), který přehledně zachycuje podstatná fakta o průběhu gravidity.
Osmá a devátá strana slouží hlavně k zápisu výsledků ultrazvukových vyšetření a kardiografie (snímání děložní aktivity a srdeční frkvence plodu v děloze zevní ultrazvukovou sondou).
Na poslední tři stránky se postupně zapisují výsledky vyšetření krevního obrazu a moči a informace o hospitalizaci. Následuje záznam o návštěvě u zubaře (pamatujte na kazivost zubů v těhotenství) a nález všeobecného lékaře nebo internisty v rámci celkového vyšetření těhotné ženy a její schponost absolvovat jak spontánní, tak operační porod. Těhotenský průkaz je důležitým dokumentem, který obsahuje podstatná fakta, proto je třeba jej hlídat a neztratit!
Zdroj - Rodičovský rádce Fixies
Copyright © - LTX 2001 - 2024