Článek na serveru:  http://www.emartinka.cz

Ze dne: 06.11.2004
Rubrika: Doma


Titul: Kouzlo Vánoc...

Martinka a Vánoce 2003 :-)
K napsání tohoto článku mě inspirovala středeční návštěva městské samoobsluhy. Dokonce i tam mají ozdobený vánoční stromeček, ze stropu visí girlandy řetězů a mezi nimi se skví ozdoby. Takže nejenom supermarkety rozjely masivní vánoční kampaň. Na jednu stranu je chápu, vydělávat chce dnes každý, ale takovéhle předčasné vánoce nám za chvíli zevšední. Já si vánoční náladu spojuji se zimou, mrazem a sněhem. Rozhodně bych je nemohl slavit někde na Floridě. Právě proto mi tak vadila letní vánoční reklama v rádiu, tuším že se jednalo o Multiservis. Jisté je, že byli letos bezkonkurenčně první, jenomže kdo by v létě myslel na zimu a mráz.
Jako malé dítě jsem se pokaždé šíleně těšil na Vánoce. A bylo na co. Většinou napadl běloučký sníh(Jak jen bílý může být v městském prostředí Hradce Králové), ve vaně se koupal kapr a my se těšili na rozdávání dárečků. Prostě pohodička a idylka. Chodili jsme stavět sněhové bunkry za "kravín" k železniční trati(Já bydlel v jednom ze čtyřech desetipatrových paneláků na Slezském předměstí a kravín se říká přes ulici stojícímu a velice dlouhému paneláku.), nebo sáňkovat na šance do bývalých Pionýrských sadů(Dnes Šimkových).
Chcete vědět, jak u nás doma probíhal Štědrý den? Po ránu jsme přemístili smrček z balkónu do obyváku a usadili ho stojanu. Celé dopoledne pak probíhalo ve znamení zdobení stromku a sledování pohádek v televizi. V naší čenobílé elektronkové, jenž se tak ráda porouchávala v době Vánočních svátků. K obědu jsme si dali trochu polévky zelňačky, abychom navečer viděli zlaté prase. Já ho však nikdy nespatřil, možná kvůli různému uždibování dobrot. A co Vy? Myslím si, že jsme na tom všichni stejně ;-) Celý den završila pohodová večeře a rozdávání dárků.
Vzpomínám ovšem i na jeden velice nepodařený Štědrý večer. Tenkrát jsme s mladším bratrem prováděli lotrovinky. Nevím už, koho to napadlo, ale zapalování prskavek od prostředka nás velice bavilo. Jedna z prskavek pověšených na vzrostlém smrčku však nevydržela žár a přepálila se. Co následovalo, si jistě domyslíte. Mít tenkrát kameru, mohlo z toho být pěkné video do pořadu Neváhej a toč. Prskající kousek spadl pod stromek a zapálil ho, spolu s papírem, pod ním se nalézajícím. Požár se podařilo rodičům uhasit celkem rychle, jenomže se na novém koberci skvěla nepěkná díra. Myslíte si, že jsem byl pochválen? Ani náhodou. Rodičové mě seřezali jako koně a já musel jít spát. Jednalo se o můj nejpříšernější Štědrý večer. A právě touto významnou událostí pro mě skončilo ono kouzlo Vánoc. Už nikdy jsem ten nepopsatelný pocit uvolněnosti a sváteční nálady nezažil. Proto doufám, že naše děti něco podobného nepostihne a budou prožívat Vánoce jako ten nejkrásnější svátek v roce.


Copyright © - LTX 2001 - 2024