Článek na serveru:  http://www.emartinka.cz

Ze dne: 21.11.2006
Rubrika: Doma


Titul: Djerba - výlet na pirátské lodi

Letecký pohled na Ostrov plameňáků ;-)
Těsně na konec našeho tuniského pobytu jsme si naplánovali výlet na pirátské lodi. Bylo to na jednu stranu prozřetelné, neboť naše zažívací potíže pomalu ustávaly. Přece jenom na lodi nemají mnoho záchodů - tuším, že dva. Pánský a dámský, jenomže to během plavby nikdo nerozlišoval. Oba dva vypadaly úplně stejně a splachovaly se vodou z kýblu - jak jinak, než než nabranou z moře ;-) Lodě v přístavu ;-)
Výlet jsme si předplatili prostřednictvím delegátky naší cestovky Fischer. Zřejmě se to dá sehnat i laciněji - třeba smlouváním přímo na lodi, jak jsme viděli na vlastní oči. Tak tedy, máte-li výlet zaplaceni, sjedou se autobusy s turisty do přístavu Houmt Souk, kde čeká několik pirátských lodí. Vypadají jako opravdovské plachetnice, jedná se však o celkem zdařilé makety. Ráhnoví je pro parádu a také na kousky, které piráti během plavby provádějí - mám na myslí lezení po provazových žebřících a jiné akrobacie. Naši loď se jménem Barbarousse poháněl dieselový agregát značky Hyundai marine power, jak jsem zjistil na kapitánském můstku. Konečně byli všichni naloděni, a mohlo se vyrazit vstříc cíli naší cesty - ostrovu Plameňáků. Jeho letecký obraz jsem zachytil na jedné z fotografií během přistávání na Djerbě. Jedná se přímo o oblast, kde se nacházejí chýše a přístavy pirátských lodí. Atmosféra na lodi ;-)
A jedeme. Piráti předvádějí akrobacie v lanoví, vzduchem hřmí silná zvuková aparatura a všichni na palubě se baví. Jede s námi i mnoho arabských cestujících - ti tančí do rytmu stylové hudby. Jak jinak, než arabské. Mezi tím se míchají i hitovky západní provenience. Chvíli se dohaduji, proč ta naše loď šíleně kličkuje. Vysvětlení mi poskytne pohled na můstek - za kormidlem stojí asi osmiletý kluk a točí kolem z jedné strany na druhou. Celkem se baví a je to syn někoho z posádky. My se také bavíme, já filmuji, dětičky řádí po palubě, prostě skvěle uvolněná atmosféra. Posádka fotí děti s piráty, někteří arabští muži bafají šíšu z vodních dýmek a to i včetně kapitána. Posléze za hřmotu hitovky Love Generation od Boba Sinclaira míjíme první cíp Ostrova plameňáků. To už se posádka chystá s lany na přistávací manévr. Kormidlo v tu chvíli svírá pevnou rukou kapitán a po chvíli kotvíme u dřevěného můstku. Lidé nadšeně tleskají. Nejvyšší z pirátů dává instrukce o dalším programu. Nejprve arabsky, pak samozřejmě i francouzky. Nic pro nás. Voláme na něj a on mi to vysvětluje coby českému turistovi, dosti příšernou angličtinou, že se máme jít ponejprv koupat na druhou stranu ostrova a poté se máme vrátit do velké chatrče na oběd. Odjezd plánují někdy na druhou odpolední. Skvělé. Kráčíme po prosoleném písku. Nadmořská výška ostrova může být tak půl metru. Nechtěl bych na něčem takovém ztroskotat ;-) Naše zakotvená loď ;-)
Po vykoupání v dosti divokých vlnách směřovaly naše kroky k rákosové chatrči. Tam už na nás čekali piráti a vybrali si z mezinárodního osazenstva několik žen. Průvod se vydal po molu směrem k lodi, aby se vzápětí objevil za doprovodu bubínků a kvílení na dudy. Ženy tak přinesly mísy s kuskusem, pečenými plackami, pitím a melouny. Před chatrčí právě piráti dopekli ryby na roštu. Ještě jsme si zanotovali bujarou skladbu v arabštině a francoužtině za doprovodu bubnů a pak se vydali vyfasovat oběd. Pěkně popořádku, dle stolů. Tuniská specialita kuskus je moc dobrý, ryby také a vůbec jsme si pochutnali. Oběd máte navíc zaplacený v ceně výletu. Vracíme se po molu zpátky na loď ;-)
Po obědě na nás piráti vytáhli hotové fotky z cesty na ostrov (Uvnitř lodi musejí mít fotolaboratoř, jinak to není možné ;-) ). Ty dvě dětské jsem zakoupil, jedná stála 3 dináry, což je asi šedesát korun. No, nekupte to ;-) Poté nastalo pirátské představení - parodie na to, jak se chovají v Tunisku turisté z Německa, Itálie a Francie. Tyto tři národy piráti vyzývali, aby se ještě na lodi přihlásily kvůli sčítání jednotlivých zástupců. A víte, kdo byl na místě čtvrtém? No přece Češi, přesněji Czech Republic. A že nás tam pár bylo :-) Vojtíšek za kormidlem ;-)
Představení se povedlo a kolem druhé nastal přesun na loď. To už jsme brodili kousek vodou, neboť přišel příliv. Cesta zpátky neměla chybu. Děti se pobavily lovením sítě, vhozené do vody během naší cesty na ostrov. Uvízly v ní tři malé rybky - jednu vyfasovala neteřinka a druhou Marťa. Holky se prostě procpaly davem až ke kapitánovi. Opět jsme křižovali moře, posádka zpívala a tleskala, vůbec se všichni bavili za hřmotné hudby. Při vplouvání do přístavu stála posádka na žbrlení zády k moři a během pohybového vystoupení kupodivu žádný z nich do vody nesletěl. To už jsme zakotvili u mola a Vojtíšek si vyzkoušel, jak se taková loď řídí, jak vidíte na fotce. Samozřejmě jsme dostali povolení k podobné akci, kapitán se přitom ani nenamáhal chcípnout motor. Výlet se velice vydařil a pokud se na Djerbu dostanete, vřele ho doporučuji. Je to něco jiného a živelnějšího, než co jsme zažili loni v Bulharsku na jachtě :-)


Copyright © - LTX 2001 - 2022