Článek na serveru:  http://www.emartinka.cz

Ze dne: 13.03.2003
Měsíc těhotenství: 5
Rubrika: Novinky z bříška


Titul: Těhotenská poradna - 22.týden

Minulý pátek, přesně v den začátku dvacátého druhého týdne si Dana poprvé slavnostně oblékla těhotenské lacláče. Jeli jsme na víkend k babičce a dědovi, tak si chtěla udělat trochu pohodlí. Bříško totiž za posledních několik dní pěkně povyrostlo. Ještě k těm kalhotám, sotva Martinka zahlédla Danu, neopomněla jí je pochválit,"Co to má maminka, co to je? Jů kalhoty, ty máš hezký kalhoty, suší mamince, móóc!" Martinka totiž poslední dobou chválí vše. Prostě to má oposlouchané od nás :-)
V úterý 11.3. byla Dana objednaná na další pravidelnou kontrolu do těhotenské poradny. Ke gynekoložce musí přitom jezdit do sousedního malého městečka, či spíše vesnice. Samozřejmě v potřebnou dobu nejezdí linkové autobusy, takže jsem se musel uvolnit z práce a pro Danu dojet. Martinku v takovém případě necháváme u sousedů, neboť já jedu mezitím do práce a musela by strávit dlouhou dobu sama v čekárně.
Paní doktorka Danu prohlédla a shledala vše v normálu. Pouze při monitorování srdíčka plodu měla menší problémy s nanesením gelu na bříško. Ihned se Dany ptala,"Vy si bříško mažete nějakým krémem?" "Ano, mažu krémem proti pajizévkám!", odpověděla Dana pohotově. Doktorka jí doporučila před návštěvou poradny toto ošetření vynechat, kvůli výše uvedeným problémům.
A teď nějaká data - doktorka naměřila výšku fundu 20cm. Při prvním těhotenství s Martinkou to bylo na dvacátém druhém týdnu 17 - 18cm. Bříško je tedy větší, miminko nebude žádný mrňousek nebo si zaplave ve větším množství plodové vody. I když během druhého těhotenství je prý normální, že je bříško větší. Dalším údajem je cervix-skóre, stále nula. Doktorka přitom nic neříkala o dříve uvažovaném chirurgickém zákroku - obšití děložního hrdla. Musí se prý provést do určitého stádia těhotenství, takže už moc času nezbývá. Maximálně, že by o tom doktorka uvažovala ještě při příští návštěvě v poradně. Takhle to ovšem vypadá, že je vše v pořádku - jedině dobře :o)
Miminko se v bříšku má čile k světu - kope ostošest. Podle Daniných slov se jí nejraději trefuje do oblasti močového měchýře, což i trochu bolí. Včera například měla Dana večer u televize na bříšku ruku a ta ji nadskočila. Sledovali jsme chvíli bříško a skutečně jsou pohyby pěkně zřetelné. Je to malý fotbalista ;-)
Když už jsem u toho kopání, včera se mi po ránu nechtělo vstávat do práce a tak jsem si ještě chvíli poležel. Dana spala na zádech a já jí položil ruku na bříško. Přestavte si, miminko začalo kopat, asi tak s frekvencí 3x za minutu. Dana klidně pochrupovala a ani brvou nehnula. Je až s podivem, že jí to nevadí. Prostě si to nedokážu přestavit, že by se ve mně celou noc něco vrtělo ;-)


Copyright © - LTX 2001 - 2019