Z kategorie: ...Elektronky
Můj další projekt - velký Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu
Včera jsem si byl v domácí tělocvičně zaběhnout na elipticalu. Přitom jsem si pustil nové DVD z živého koncertu ACDC - Stiff Upper Lip. Nakonec mě celkem zklamal zvuk polovodičového zesilovače a musel jsem zbytek doběhnout při sledování mého kultovního filmu Total Recall. Až po několikerém sledování musím uznat, že to je film stejně vymakaný jako Matrix - prostě nevíte, kde je to realita a kde jenom fikce. A to mám rád, když dokážu pokaždé najít nějakou novou souvislost. Ale dosti teoretizování, během cvičení jsem dospěl k jasnému závěru - musím do tělocvičny vyrobit elektronkový zesilovač v monofonní verzi. Hned po příchodu k počítači jsem se na to vrhnul. Stačilo probrat zásobu starých elektronek zakoupených v Aukru a bylo to jasné. V ruce jsem třímal elektronku ECL86, která má žhavení 6,3V a dává výkon 4 watty. Tím jsem měl bleskurychle vyřešeny všechny otázky, co se součástek týče - vše šuplíkové zásoby. Jako trafo používám nějaké z elektronkového rádia - dává žhavení 6,3V a anodové napětí 240V. Tím jsem navrhnul anodový zdroj s jednocestným usměrněním a filtračním odporem 3k3. Ten musíte zvolit dle výsledného napětí trafa, aby anodové napětí na koncové pentodě nepřesáhlo tabulkových 250V. Poté se příliš zvyšuje anodový proud a elka tím značně trpí.
Upozornění !! - anodové napětí je životu nebezpečné a musí být získáváno přes transformátor - odděleně od napájecí sítě! Kondenzátory ve zdroji mohou zůstat nabité!
Schéma zapojení zesilovače:
Konstrukce a návrh plošného spoje:
Zapojení je obšlehnuté ze schématu staré televize a funguje na první zapojení. Plošný spoj se mi podařilo navrhnout tak, že zesilovač vůbec nekmitá a hraje opravdu skvěle. Bohužel se mi zadařilo během testů odpálit zvukovou kartu na základní desce mého PC. Stačilo k tomu, aby se cinch konektor druhého kanálu skontaktoval s anodovým napětím, čímž se dostalo 320V na výstup. A jsem bez zvuku, musím do PC nainstalovat zvukovou kartu - už ji mám připravenou - kdo nic nedělá, nic nezkazí, že? ;-)
Ještě k výstupnímu transformátoru - já použil síťové trafo s primárem 0-115-230-380-415V a sekundárem 10V a 20V. Tyto trafa jsem v práci vybral z nefunkčních softstartérů. Musel jsem je rozebrat a přeskládat EI plechy tak, aby vznikla vzduchová mezera - éčka se dají k sobě a íčka také. Je to kvůli zapojení trafa v obvodu stejnosměrného anodového napětí. Bez této úpravy zesilovač hraje také, ale o poznání hůř. Můžete tedy v klidu použít jako výstupák i běžný síťový transformátor, ale výsledky budou horší. Já tento zapojil následovně - do anody elky 0-380V a na reprák pak vinutí 20V. Impedančně je to asi přizpůsobeno a zesilovač hraje naprosto neskutečně :-)
Aktualizace 13.01.2010 - dnes jsem konečně dovyrobil skříňku a zesilovač umístil do ní. Bedýnka je vyrobena z pětimilimetrového plexi, které jsem svrtal vrtákem 2,5mm, vyřízl závity M3 a následně sešrouboval šroubky. Vývody jsou situovány dle umístění na poličce v tělocvičně. Velice důležité je vzájemné umístění síťového a výstupního transformátoru. Při nevhodně zvolené poloze se přenáší magneticky brum ze síťového trafa a zesilovač vrčí ještě před nažhavením elektronky. Jako síťové trafo jsem použil zakoupený kus na Aukru - dal jsem za něj asi 60Kč, je celkem staré a rezaté, ale funguje. Na jeho vrcholu zůstala přišroubovaná patice původní usměrňovačky - dvojité diody AZ11. Jak napovídá první písmeno v kódu elky, má žhavení 4V. Trafo naštěstí disponuje i žhavícím vinutím 6,3V, kterým žhavím zesilovací lampu ECL86.
Konstrukce skříně zesilovače:
Vložil: LTX Dne: 10.01.2010 Čas: 20:04:43