Z kategorie: ...Lasery
Můj další projekt - velký Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu
Tak se mi minulý týden podařilo odpálit svoji první vypreparovanou laserovou diodu z mé staré DVD vypalovačky - připojila se mi omylem přímo na zdroj, což je její okamžitý konec. Tak jsem na Aukru vyhrál v aukci 11 vadných mechanik - prostě nečtou co mají (Za 200Kč), z toho čtyři jsou vypalovačky DVD, takže obsahují i kýžené výkonné červené laser diody. Ty jsou extrémně nebezpečné, neboť se jedná o laser třídy III.B a na ten je na území USA již považován za zbraň. Tento laser může vážně a nenapravitelně poškodit zrak a to již náhodným odrazem od skla či zrcadla! Vše je ovšem závislé na zaostření paprsku. Pokud je rozostřen, nemá tepelné účinky a tudíž neublíží. Možná. Ovšem s rezervou - vše je relativní a tento článek berte jako zajímavost a ne jako návod. Nikoho nenabádám ke stavbě tak nebezpečného zařízení.
Schéma zapojení laserové diody:
Laser v reálu:
Už včera jsem vytáhl z jedné mechaniky laserovou didodu a hned ji testoval. Dnes mi pomohl Vojtíšek s druhou. Mechaniku okamžitě po demontáži zabavil a na podobných zařízeních si testuje moje nářadí. Jelikož zatím nemám vyroben proudový stabilizátor, tak laserovou diodu napájím dvěma tužkovými akumulátory NiMH o celkovém napětí 2,4V. Jelikož má laser dioda téměř nulový diferenciální odpor, NIKDY nesmí být zapojena do obvodu bez omezení proudu. V tomto případě jsem použil do série s diodou zapojený miniaturní rezistor o odporu 2,7 Ohmů. Dioda je velmi citlivá na teplo, takže se musí pájet jenom krátce. Celý laserový systém jsem nechal v kupě a stačilo pouze odstranit pohyblivou čočku, která v mechanice ostří laser na pár milimetrů na DVD disk. Tu čočku je nutné vyseparovat a systém pak promítá laserový paprsek o průměru cca pět milimetrů na velké vzdálenosti. Na fotce vidíte připájené vývody na levou červenou DVD vypalující a čtecí laser diodu. Ta pravá s označením CD slouží na podobné účely, jenomže obsluhuje podobným výkonem vypalování a čtení CD disků. Její světlo je mnohem nebezpečnější, jelikož se jedná o infra laser a tudíž není okem viditelný. Takže se na fotkách můžete pokochat, jak laser svítí na stěnu a také skrz sněhovou vánici. A jistě se ptáte, proč jsem sháněl laserové diody? Odpověď je jednoduchá - chystám se vyrábět nějaké laserové projektory - však brzy uvidíte.
Laser v reálu:
Aktualizace dne 18.1.2010 - dnes jsem vyrobil pro napájení laserové diody stabilizátor proudu. Jedná se o katalogové zapojení regulovatelného stabilizátoru LM317T v plastovém pouzdře. Pomocí odporu na výstupu nastavíte konstantní proud v rozmezí vstupního napájení 6 - 30V. Prapůvodně jsem počítal odpor o hodnotě 8R2 pro proud diodou 170mA, ale nakonec jsem v šuplíku objevil poněkud větší odpor 10R, takže výsledný proud činí pouhých 130mA. I přesto laserová dioda svítí ještě výrazněji a i venku kreslí perfektní červenou stopu :-)
Schéma zapojení stabilizátoru proudu laserové diody:
Aktualizace 19.01.2010 - dnes jsem trochu přitvrdil a do zapojení proudového stabilizátoru pro laser diodu jsem namísto odporu 10 Ohm zařadil odpor 4,7 Ohm. Výsledkem je, že se proud tekoucí diodou zvedl ze 130mA na téměř 280mA a dioda teď jede na maximální výkon něco kolem 250mW. To už je síla. A to i přes naprosto nevyhovující optiku z DVD mechaniky - má strašně moc vedlejších vyzařování a hlavní paprsek tak slábne. I přesto paprsek svítí do tmy naprosto bombasticky a dosvítí úplně na cokoliv v dosahu. Musím honem dodělat pořádnou optiku a také se chystám uvést v činnost svůj první laserový projektor.
Schéma zapojení laserové diody na plný výkon:
Laser na stole, na stěně a pak svítí do tmy venku:
Aktualizace 24.01.2010 - v dopoledních hodinách se mi do ruky dostala laserová jednotka z DVD vypalovačky TEAC. Hned po otevření mne zaujala velice jednoduchá a přehledná optika uvnitř pouzdra. Posléze jsem identifikoval i DVD laserovou červenou diodu. Jenomže po napájení přívodu ze stabilizátoru dodávajícího téměř 300mA a zapnutí zdroje laserová dioda odešla. Prostě jsem při přidávání proudu přešvihnul její maximum a dioda rázem skokově změnila intenzitu svitu. Jednoduše se spálila a tudíž neměla očekávaných 250mW. Při pohledu na kryt mechaniky to je zcela jasné - mechanika pocházela někdy z roku 2001. Tehdy ještě DVD nepálily rychlostí 16x a vo tom to je. Takže mi nezbylo nic jiného, než že jsem z této skvělé optiky vypáral vadnou ledku a naimplantoval tam laserovou diodu o výkonu 250mW. To sice mechanicky dalo celkem zabrat, ale výsledek je naprosto bombastický. Laser teď má pouze jeden silný paprsek. Na plánovaný laserový projektor jako dělaný. Na následujících fotkách máte možnost zhodnotit můj grafický výkon a pak výkon laserového paprsku, procházející optikou. Na posledním fotu je k vidění laserová dioda o výkonu 250mW, kterou jsem do jednotky vložil :-)
Laserová jednotka, poté svítící a laserová dioda:
Vložil: LTX Dne: 17.01.2010 Čas: 21:19:45