Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Rodina


Titul článku:  Jak Vojtíšek s Martinkou opravovali mikrovlnnou troubu...

Rodinka :-)

Včera jsem byl v práci od nevidím do nevidím a dnes to samé. Rozjíždíme novou balírnu a také výrobu po odstávce, což je pokaždé dosti šílená akce a letos ještě šílenější. Ale to jenom na okraj. Včera mi po návratu v půl sedmé večer maminka hlásila,"Asi se nám rozbila mikrovlnka, přestala svítit. Mohl by ses podívat dovnitř, jestli nepraskla nějaká pojistka?" Proč ne vysoké napětí je mým koníčkem a navíc s transformátory z mikrovlnky stavím rúzná ještě vysonapěťovější zařízení. Trafo v mikrovlnce - tzv. MOT(Microwave Oven Transformer) je dosti nebezpečný, páč poskytuje 2100V pro napájení mikrovlnné elektronky - Magnetronu. Toto napětí je při dotyku naprosto smrtelné, takže na něj ani náhodou nesahejte, když je to zapnuté. Takže nikomu kdo tomu nerozumí a nevěří si, nedoporučuji otevírat mikrovlnnou troubu :-)

Já ji za doprovodu dětí otevřel a to bylo jásotu. Martinka hlásila zklamaně ze svého úhlu třeťačky,"Já si myslela, že tam je něco extra. Teď aspoň vím, odkud vychází ten divnej zvuk!" Měla na mysli větrák, chladící magnetron a mimoděk profukujíc skrzevá vnitřek trouby. Vojtíšek také neskrýval zklamání nad tím, co spatřil,"Tatínku, já si myslel, že to má větší motor!" Když jsem mu ukazoval jednotlivé komponenty, on to stejně bere dohromady jako "motor", tedy něco jenom vrčí a jako někdo kdo tomu nerozumí to bere jako celek. Jasně :-)

Rodinka :-)

Následovalo focení našich malých opravářů, jak se rýpají v elektronickém zařízení. Přesně to chtěli - zapózovat :-) Raději své děti nenabádejte k podobné činnosti, naše jsou dosti vycvičené a jakmile si nejsou jisti, že to není pod napětím, hned všechny moje experimenty obcházejí obloukem. Vojtíšek i Martinka mi zapózovali před opravovanou mikrovlnkou, jak vidíte na fotkách. Ale hlavní akce se povedla, vyměnil jsem vadnou pojistku a zařízení funguje k plné spokojenosti. Takže, kdo to opravil? Maminka - hlásila pojistku na jistotu hned naporvé, takže si myslím, že je absolutním vítězem. Holt je to moje škola, no ne? :-)

Vojtíškovi dnes vypadl úplně první mléčný zoubek, z čehož měl náramnou radost, neboť si jej vyrval úplně sám. Byl totiž z první třídy jedním z posledních, kterým ještě nezačaly padat zoubky. Však se mi navečer se zoubkem hrdě chlubil a už si si schovává krabičku se zoubkem pod polštář, aby jej tam našla zoubková víla a na oplátku mu přinesla nějaký dáreček :-)

Vložil: LTX   Dne: 04.01.2010   Čas: 21:35:27