Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Teslův transformátor


Titul článku:  Malý Teslův transformátor pro STC Ostrava

Elektronika :-) Elektronika :-) Elektronika :-)

V květnu roku 2015 jsem byl osloven, zdali bych na zakázku nevyrobil Teslův transformátor do Velkého světa techniky (Science And Technology Center) nalézajícího se v Ostravě, konkrétně v Dolní oblasti Vítkovice. Chtěli jej využívat především na pódiu v Divadle vědy. Hned v úvodu jsem zavrhl myšlenku, že bych jim vyrobil dvoumetrovou verzi se kterou vystupuji a raději stvořil zařízení menší.

Zvolil jsem celkovou výšku transformátoru 115cm. To tak nějak odpovídalo mým představám. Další náležitosti jsem počítal v JavaTC. Bohužel, jak se později ukázalo, bylo nutné koncepci trochu přepracovat. V září roku 2015 jsem byl v STC bleskat se svým velkým dvoumetrovým transformátorem na prvních narozeninách Velkého světa techniky. Při té příležitosti byla sepsána smlouva já se mohl pustit do práce. Mechanicky jsem zvolil primár válcovitý pro lepší vazbu. Transformátor je řízen sofistikovanou elektronikou, jako koncové IGBT tranzistory jsem zvolil osvědčené 200A SEMIKRON SKM200GB12V. Ty v plném mostu spínají 310V ze stejnosměrného meziobvodu do primárního vinutí. V cestě je ještě zařazen rezonanční kondenzátor, sestavený do potřebné celkové kapacity a napětí z malých kondenzátorů. Jedná se o tzv. MMC (Mini Multi Capacitor). Stavba zdárně pokračovala a já musel zařízení do konce roku předat.

Elektronika :-) Elektronika :-) Elektronika :-) Elektronika :-)

Už první zapnutí transformátoru nevěstilo nic dobrého. Zařízení se jevilo jako strašně „divoké“ a nereagovalo adekvátně na povely z Interruptoru (Malá krabička, z níž ovládáte trafo přes optický kabel). Navíc se ukázalo, že je vazba mezi primárem a sekundárem příliš těsná. Výboje lítaly po sekundáru odshora dolů a šlehlo to občas i mezi primárem. Prostě děs. Stejně jsem to v prosinci naložil a jel předávat do Ostravy. Tam jsem to ukecal, že tohle je jako prototyp a že jim jej zapůjčuji. Vyšlo to :-) Jenom jsem pak trnul, kdy mi zavolají, že něco odešlo. Budete se divit, zařízení zdárně používali v tomto stavu tři měsíce, než jsem vyrobil novou, už finální verzi.

První změnou a dost zásadní bylo přepracování primáru na plochý. Tím se zcela zamezilo přeskokům po sekundáru. Na výkon to nemá žádný vliv. Druhou úpravou pak bylo prodloužení sekundáru o 10cm na celkovou výšku 125cm. Maličko se protáhlo vinutí a hlavně zvětšila mezera mezi koncem vinutí a toroidem (To je to hliníkové navrchu). Transformátor jsem pak jel předat v dubnu. Na místě - v Divadle vědy došlo na testování jeho výkonu. Byl jsem mile překvapen zaškoleností a profesionalitou obsluhy. Protentokrát jsem předal i audiomodulační MIDI interrupter. Z PC jsem pustil pár skladeb a pak se ptal vedoucího,“Co se to támhle furt restartuje s tím malým displejem?“ Odpovědí bylo,“To je systém řízení budovy!“ No jo, supermoderní budova plná elektroniky a do toho rušička ve formě Teslova transformátoru. Po chvíli přiběhl šedovlasý pán a spustil,“Co to tady provádíte? Dole v kinosále mi co chvíli vypadává zvuk!“ Kinosál se nacházel přímo pod námi. No jasně, už jsme doma

Během předváděčky jsem pronesl,“Mám doma Klec smrti – Faradayovu klec a do ní zavírám nevinné diváky!“ Vedoucí cosi pošeptal jednomu animátorovi a ten se posléze objevil s kleci na batohy. Hned mi bylo sděleno,“Tak co šlo by to? Ukážete nám to?“ Vzhledem k vysokým kolečkům jsem klec raději uzemnil drátem na ocelovou konstrukci praktikáblu a vlezl do klece s interruptorem v ruce. A už to bleskalo. Tím jsem navnadil přihlížející a nakonec se v kleci vystřídali všichni.

Elektronika :-) Elektronika :-) Elektronika :-)

Z Ostravy jsem si domů přivezl prototyp a hned jej přepracoval na plochý primár. Okamžitě jsem paralelně pracoval na druhém kousku. Moje vize byla jasná – postavit dvojčátka, tedy TWINS. Což se s vynaloženým úsilím nakonec podařilo. Prvně jsem dvojčata testoval u nás na dvorku a natočil i promo video, později pak předváděl poprvé na veřejnosti u kolegy v Sobotíně. Tam bylo celkem slušné obecenstvo a představení se moc líbilo.

Můj další projekt - velký dvoumetrový Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu

Na závěr přidávám i nějaké to video:


Klec smrti v STC Ostrava

Předávání v STC Ostrava

TWINS - dvojčátka v Sobotíně

Vložil: LTX   Dne: 7.11.2016   Čas: 18:14:26