Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Teslův transformátor


Titul článku:  Zdánlivě funkční IGBT tranzistory a jejich samoopravitelnost

Můj další projekt - velký dvoumetrový Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu

Elektronika :-)

Dnes jsem po delší době řešil jednu záhadu. Jedná se o dva, zdánlivě proražené 300A IGBT tranzistorové moduly FUJI. Vyzískal jsem je před lety z frekvenčního měniče o jmenovitém výkonu 50kW. Tenkrát tam vysloveně bouchnul jeden třistaampérový modul - explodoval, neboť linka má společný stejnosměrný meziobvod a v případě deseti frekvenčních měničů na lince to je celkem slušná kapacita filtračních kondenzátorů :-)

Tenkrát jsem z důvodů spolehlivosti vyměnil všechny tři IGBT bloky. Dva dobré jsem si ponechal pro buzení velkého Teslova transformátoru. Po proměření se zdály být dobré a pak jsem je i testoval, zdali otevírají a zavírají pomocí žárovky a 24V – vše O.K.

Elektronika :-)

Skutečnost je však jiná a celkem překvapující. Každý IGBT blok obsahuje dva tranzistory a já je pro svoji potřebu spojil do H-můstku, jak vidíte na fotkách. Teslák napájím přes regulační autotransformátor. Do série jsem zapojil střídavý ručkový ampérmetr do 30A. Při otáčení regulákem do asi 100VAC Teslův transformátor začal fungovat – IGBT normálně spínaly na rezonanční frekvenci cca. 47kHz. Při dalším zvyšování vstupního napětí najednou regulák zařval a ručka ampérmetru se opřela o pravý doraz. Zkrat !! Honem jsem otočil regulák na nulu. Při proměření ukazovala stejnosměrná sběrnice 0 Ohm. Takže proražený IGBT blok, a celý, oba dva tranzistory. No dobrá, je po něm. Jenomže druhý den jsem měřil tranzistory a zase byly v pořádku – multimetrem. Naměřil jsem jen v závěrném směru jejich ochranné diody. Při testu s žárovkou na 24V zase funkční.

Dnes jsem provedl další test a jakoby zdravý IGBT blok se zase prošlehnul při nějakých 150VAC vstupních. Momentálně stále vykazuje 0 Ohm a docela mě překvapuje ta schopnost se do rána opravit. Takže z toho vyplývá, že jakmile ve frekvenčním měniči bouchne jeden IGBT blok, je rozumné vyměnit všechny tři, neboť nikdy nevíte, který další to schytal jenom částečně. Pro účely druhého velkého dvoumetrového Teslova transformátoru raději zakoupím nové dva IGBT bloky :-)

Vložil: LTX   Dne: 18.11.2016   Čas: 18:57:12