Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Doma


Titul článku:  Zálohování a spínání oběhového čerpadla

S pořízením krbových kamen do obytné místnosti a jejich připojením na rozvod ústředního vytápění vyvstal problém, jak eliminovat případný výpadek elektřiny pro oběhové čerpadlo. U stávajícího plynového kotle není co řešit - jakmile spadne napájení, kotel zhasne a je klid. Zato - zkuste si vytahovat v kuchyni na dlažbu hořící polena, aby nedošlo k převaření vody ve výměníku kamen. Řešení se naskýtají hned dvě. Jedním z nich je instalace dochlazovacího ventilu, který při dosažení kritické teploty 98st C začne dopouštět studenou vodu z vodovodního řádu a horkou odpouštět do kanalizace. Pro mne nepřijatelné. Proto jsem se vrhnul na druhou variantu - jedná se o zálohování běhu čerpadla pomocí akumulátoru a měniče. Jelikož jsem elektronik - není jiná možnost - řešení musí fungovat naprosto automaticky.

Schéma zapojení celého zařízení:

Čerpadlo :-)






Nějaké to foto:

Čerpadlo :-) Čerpadlo :-)




Použil jsem následující komponenty - automatickou nabíječku Ansmann, která nabíjí akumulátor téměř 24 hodin a pak jej udržuje nabitý. Hermetický olověný akumulátor 12V/9Ah, který je bezúdržbový a dokáže udržet čerpadlo v chodu více než hodinu, což stačí k vyhoření dřeva v kamnech. Je samozřejmě možné použít i libovolný akumulátor z auta - ten má samozřejmě větší kapacitu a výdrž. Měnič je také z GESu a jedná se o měnič napětí 12V/230V 300W. Je celkem předimenzovaný - čerpadlo má maximální příkon 90W. Je jenom potřeba udělat maličkou úpravu - okruh vypínače je nutné vyvést z měniče, aby se dal měnič startovat automaticky po výpadku proudu. Tím se sice ztratí záruka, ale jinak to vyřešit nejde.

Následuje popis funkce zařízení. Napájecí siťové napětí 230V je přiváděno jednak do nabíječky akumulátoru, jednak na cívku relé K1. Ta drží po celou dobu přítomnosti síťového napětí oba dva kontakty relé přitažené. Přepínací kontakt převádí napětí na regulátor teploty a pak i na oběhové čerpadlo. Nabíječka zatím automaticky dobíjí připojený akumulátor. Co se stane po výpadku proudu? Cívka relé K1 se ocitne bez napětí a relé přepne napájecí cestu čerpadla na výstup měniče. Rozpínací kontakt relé K1 přitom sepne start měniče a ten začne z napětí 12V vyrábět zálohovací síťové napětí 230V AC.

Nyní se dostávám k dalšímu stupni - jedná se o teplotní regulátor Autonics. Ten se stará hlavně o zobrazování teploty ve výměníku kamen. Čidlo typu PT100 je příložně přišroubováno k horní - výstupní přírubě kamnového výměníku. Na regulátoru je nastavena spínací teplota 40st C - jakmile je po zátopu této teploty dosaženo, sepne vnitřní relé regulátoru a pošle napětí na cívku pomocného relé K2. Relé K2 sepne oběhové čerpadlo a zároveň pomocí druhého rozpínacího kontaktu zablokuje činnost plynového kotle. Je to jednoduché - rozpojí se obvod externího prostorového termostatu plynového kotle. Takže - pokud topí kamna, plyn je mimo provoz. Jakmile však kamna vychladnou na 40st C, oběhové čerpadlo krbových kamen se zastaví a plynový kotel může startovat - je odblokován. Kamna mají svoje oběhové čerpadlo a plynový kotel také. Jednoduše jsem do otopného systému začlenil zpětné klapky a tak si oba dva topné systémy přepínají cestu otopné vody automaticky. Více popíšu v dalším článku.

Vložil: LTX   Dne: 04.11.2010   Čas: 19:56:52