Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Elektronky


Titul článku:  Elektronkový oscilátor - zapojení fantastron

Návrh plošňáku :-) Plošňák zespodu

Dnes jsem se konečně dostal k oživení elektronkového oscilátoru pro můj nový elektronkový osciloskop. Ten se nalézá no plošném spoji, který jsem dal dohromady včera, včetně osazení a napájení součástek. Oscilátor je v zapojení fantastron a vyrábí pilovitý průběh pro časovou základnu osciloskopu. Zapojení je opravdu jednoduché a pracuje na první zapojení. Namísto elektronky - pentody EF80 jsem zkoušel i modernější typ EF183, ale ta dosti zkresluje celkem lineární pilovitý průběh na nejnižších a také na nejvyšších frekvencích. Snažil jsem se ji tam protlačit, poněvadž EF183 je velikostně nižší a snadněji bych ji vměstnal do nízké bedny nového osciloskopu. Ovšem zvítězila lampa EF80. Průběh napětí jsem měřil digitálním osciloskopem Tektronix, který mám zapůjčený z práce. Přece jenom nemám odvahu tahat digitální osciloskop za cca. 120000,- k Teslovu transformátoru. Tam raději použiju elektronkový stroj, odolný všemu.

Oscilátor zvrchu

Schéma zapojení oscilátoru naleznete ZDE. Na fotkách je kromě vyobrazení vlastního oscilátoru i návrh desky plošných spojů. Tu navrhuju ručně na čtverečkovaný papír z pohledu strany součástek, což mi v případě elektronek činilo menší problém, páč se na elektronkovou patici hledí v katalogu zespodu. Takže tohle byl můj první návrh plošného spoje s elektronkou v životě, Ale, všechno je jednou poprvé, že? ;-) Ale návrh plošňáku pro elektronku je fakt úplně jiný.

Osciloskop

Upozornění !! - anodové napětí je životu nebezpečné a musí být získáváno přes transformátor - odděleně od napájecí sítě! Kondenzátory ve zdroji mohou zůstat nabité!

Vložil: LTX   Dne: 13.12.2009   Čas: 21:35:56