Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Kniha návštěv
- Napište nám
- Přečtěte si

Poslední zápis:
8.7.2006  10:58:29



 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2024
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz



Digitální video...


  Článek ze dne: 06.10.2004Přečteno: 21812 x  


Před více než rokem, těsně před narozením Vojtíška jsme si pořídili zcela novou videokameru SONY. Jelikož bychom si ji asi jinak nezakoupili, byla nám zasponzorovaná a mohli jsme vybrat libovolný typ do ceny cca 15000,- Kč. Proč ne, jenomže kupovat v dnešní době analogovou kameru nemá větší smysl. Jediným výrobkem, který splňoval výše uvedenou cenovou hladinu se stala nakonec kamera SONY DCR TRV-145E, pracující v systému Digital 8.
Což o to, komu nevadí trochu větší rozměr kamery(Se systémem DV nelze srovnávat), získá perfektní digitální záznam na obyčejnou "osmičkovou kazetu". Výrobce sice doporučuje používat pouze kazety Digital 8, jenomže já vyzkoušel i Hi 8 a obyčejné Video 8 bez znatelného poklesu kvality. Navíc ta obyčejná stojí polovinu digitální. I když, jedno omezení tu je - deklarovaná 90-minutová Video 8 vydrží v digitální kameře pouze na hodinový záznam. Vše je dáno vyšší rychlostí pásku.
Jelikož jsem tenkrát nevěděl o celé problematice žádné podrobnosti, zdála se mi kamera TRV-145 naprosto dokonalá. Jenomže postupem času se projevily drobné nectnosti. Za prvé - čas a datum sice nastavíte v menu, jenomže se nedá promítnout do obrazu, tak jako u běžné analogové kamery(U dražšího modelu je to samozřejmě možné). Čas a datum se Vám následně přenese do střihového programu v počítači, takže klasické promítání výše uvedených proměnných do obrazu může být na závadu a diskutabilní. Za další - tato nejlevnější kamera není vybavena stabilizátorem obrazu, což považuji za dosti hrubý nedostatek. Jakékoliv scény natáčené se zoomem se následně jeví jako značně nepoužitelné a vystřihuji je. Opět stejný problém - dražší model stabilizátorem obrazu vybaven je. No a jako třetí nedostatek bych uvedl chybějící DV vstup. U dražších kamer sice také neexistuje, jenomže se dá softwarově odblokovat. U této nejlevnější kamery výrobce pro jistotu ani neosadil komunikační vstup LANC, přes nějž se dá spojit s vnitřním procesorem a provést následné softwarové změny. Výše uvedený výrobek hodnotím asi takto - výrobce se snažil uvést na trh levný model, ovšem za cenu velice nepříjemných omezení. Jinak jsem s kamerou celkem spokojen. Pro náročnější uživatele však doporučuji dražší model.
Tak a teď se dostávám k přenosu dat do počítače. Výše zmiňovaný digitální vstup označovaný iLink(DV vstup, výstup) má tu výhodu, že si přetáhnete data do počítače, ve střihovém programu nastříháte a nahrajete zpět do kamery. Ptáte se, k čemu je to dobré, když kvalita kazet časem bere za své? No, pokud chcete exportovat záznam na klasickou kazetu VHS, jeví se mi přehrání z kamery jako nejlepší možné. Mnou testované přehrávání z TV výstupu počítačové videokarty vede k rapidnímu zhoršení kvality(Rozostření a rozpliznutí obrazu).
Takže, pokud mám data z kamery přetažená do PC(K tomuto účelu je naprosto nutný harddisk s vyššími otáčkami 7200/min, neboť objem dat činí cca. 20GB za hodinu záznamu.), následuje jejich střih. Jakmile mám film nastříhaný ve střihovém softwaru, expotuji(Renderuji) data do mnou zvoleného formátu SVCD(Super Video CD) - jedná se o přesně definovaný rozměr obrazu a datový tok, komprimovaný kodekem MPEG2. Tímto stylem si vytvořím několik krátkých klipů. Pak už jen zbývá otevřít vypalovací program NERO a v projektu zvolím Vytvořit SVCD. Jednotlivé soubory pak přetáhnu do projektu a NERO je prozkoumá, zdali odpovídají standardu. Dalším krokem je definice menu, které se Vám při přehrávání v DVD přehrávači objeví na TV obrazovce jako první(Přehrávání klipů z menu je naprosto jednoduché - stačí zmáčknout tlačítko na ovladači s číslem klipu a menu se po přehrání klipu vrátí zpět. Takže odpadá zdlouhavé přetáčení VHS kazety a hledání začátku toho kterého úseku). Nyní klepněte na tlačítko Vypálit a po chvíli obdržíte cédéčko s cca. třiceti minutami záznamu ve slušné kvalitě, která se nedá s VHS záznamem srovnávat.


Přidat komentář...

17.10.2004   7:14:35   David
   
Se zájmem jsem si přečetl Váš článek o digitálním videu a rozhodl jsem se Vám napsat o svých zkušenostech s touto oblastí. Digitální kameru jsme si s manželkou pořídili ze stejného důvodu jako vy, 3.června 2004 se nám totiž narodil náš syn Vojtíšek a tak jsem dospěli k závěru, že si uchováme vzpomínky na jeho první krůčky právě na digitální kameru.
S digitální kamerou jsem měl své zkušenosti již dříve, když jsem si ji půjčoval od kolegy z práce a i já jsem přemýšlel, co dál s natočeným a postříhaným záznamem. Pro střih jsem používal Pinnacle studio 7 a byl jsem s ním spokojený. Problém byl v tom, co pak dál s postříhanými záznamy. Tak jsem je nahrával na zpět na kazety jako vy. Jelikož můj dvd přehrávač neumí číst SVCD disky byl jsem nucen experimentovat pouze s VCD a při porovnání VCD s originálem na D8 kazetě jsem byl velice zklamán. Asi jsem se sledováním záznamů z digitální pásky příliš "namlsal" a VCD mi připadalo velmi nekvalitní.
Naštěstí si v té době bratr pořídil DVD vypalovačku na kopírování filmů a protože jsem s ním spojen po síti, rozhodl jsem se vyzkoušet vytvořit z kamerového záznamu DVD. Dnes vím, že to byla dobrá volba a k VCD bych se už dnes nevrátil ani za nic. S VCD byly neustálé problémy s prokládáním řádkování (když se vyrobí VCD nebo DIVx z filmu je to dobré, ale z interlaced záznamu je to bída) a kvalita záznamu za moc nestála. U DVD je výsledný produkt k nerozeznání od originálního záznamu na kazetě a navíc tvorba menu je mnohem jednodušší a poskytuje více možností než u VCD.
Proto bych vám rozhodně doporučoval - pořiďte si DVD vypalovačku a vyrábějte DVD. Uvidíte, že ta kvalita za to stojí. Já sám jsem prošel poměrně dlouhou cestu s digitálním videem, lemovanou desítkami experimentů s různými softwary až jsem došel k ADOBE PREMIERE na stříhání filmů (Pinnacle studio 8 je také dobrá volba do začátku) a ADOBE ENCORE DVD pro výrobu DVD disků. Mám tuto kombinaci vyzkoušenou a chodí bez problémů. Pokud si vzpomínám, experimentoval jsem i s NEREM, které ve svém článku zmiňujete, ale nepracovalo dobře, v tom výsledném DVD se rozsynchronizovával obraz a zvuk a vůbec v tom zvuku byly problémy. Myslím si, že když už jste investoval do kamery, tak se ta vypalovačka bude také hodit a Vojtíšek určitě za kvalitní záznam stojí.
Jinak Vám musím říci, že se mi Vaše stránky velice líbí a obdivuji, že při takovém pracovním vytížení ještě máte na jejich tvorbu čas. Manželka je teď na mateřské a já jí musím pravidelně emartinku nosit domů staženou na cd aby o nic nepřišla, protože doma internet nemáme. Naštěstí ho mám v práci dost rychlý a tak Vaší emartinkou mohu svou drahou polovičku zásobovat pravidelně.
Na závěr mi nezbývá než Vám popřát hodně úspěchů s Vojtíškem a se stříháním.

19.10.2004   21:25:10   Radek
   radek@emartinka.cz
Děkuji za Vaši chválu. S tím výsledným exportem je to doopravdy problém. VCD opravdu za moc nestojí, ale ty disky SVCD se mi zdají dosti kvalitní. Asi si napíši Ježíškovi o vypalovací DVD mechaniku a budu následovat Vaší rady. Pokud by se mi vyskytl nějaký problém, ozvu se. Ještě jednou díky :o)

4.11.2004   20:35:52   Miroslav
   miseho@quick.cz
Nemůžu hodnotit články , teprve jsem na ně narazil při hledání českého návodu na kameru SONY TRV-145E ,kteroů jsem si nově pořídil. Má to jeden háček ,po výkladu jsem si toho moc nezapamatoval a u kamery není český manuál . prosím čtenáře o jeho zaslání na uvedený e-mail. Jak jsem si přečet tak tu zrovna popisujete koupi stejné kamery,předem děkuji . miseho@quick.cz

25.11.2004   21:39:36   Radek
   radek@emartinka.cz
Pokud sháníte český návod ke kameře SONY DCR TRV-145E, tak mám jeden doma. Jinak Vám mohu jeho části případně nakopírovat či naskenovat. Ovládání kamery je však naprosto jednoduché a veškeré vestavěné efekty stejně nepotřebujete, stříháte-li video na PC.

17.12.2004   12:01:09   DavesMan
   
No, DVD palírna stojí kolem dvou litrů, takže bych ani chvilinku neváhal... VCD a SVCD už jsou opravdu dosti zastaralé formáty s mizernou kvalitou a velmi omezenou možností tvorby menu. Za Adobe Premiere se přimlouvám taky, je to doopravdy výjimečný soft. Na samotné vypálení (když už na disku máš potřebnou DVD strukturu) je Nero asi nejjednodušší volba, protože má přednastavený profil pro DVD-Video a před vypálením kontroluje strukturu, takže nehrozáí náhodné přetažení souborů někam mimo VIDEO_TS, apod.

18.12.2004   12:08:04   Radek
   radek@emartinka.cz
DVD vypalovačka už leží zabalená mezi dárky. Zakoupil jsem přes Net jednu od Alzasoftu - jedná se o LiteOn a umí i dvouvrstvé DVD(Balení Retail za 2400,- vč. DPH). Takže hned po Vánocích vyrobím konečně první DVD. Přesvědčili jste mě, s SVCD se nemá cenu trápit ;-)

11.1.2005   8:29:13   Radek
   radek@emartinka.cz
Jistě jste zvědaví, jaký je nakonec závěr - DVD vypalovačku mám nainstalovánou a k ní se v krabici nacházelo i CD se softwarem Nero 6. Video stažené z kamery nastříhám a vyrenderuji v Ulead Video Studio(Zakoupeném s kamerou) do jednotlivých souborů v DVD kvalitě. Získám tak jednotlivé klipy s příponou mpg(Mimo jiné jdou po vypálení přehrát přímo v našem DVD přehrávači i bez tvorby menu). Pak spustím NeroVision(Je na CD) a do něho si natáhnu klipy. Pak už jen zbývá zvolit tapetu menu, nadefinovat tlačítka, popisky, podkladovou hudbu v menu, případně rozdělit některé dlouhé klipy do kapitol a nakonec kliknout na tlačítko VYPÁLIT. Vše ostatní provede NeroVision sám. Za chvíli je hotové plnohodnotné DVD v super kvalitě, nerozeznatelné od originálního záznamu na pásku kamery.

28.1.2005   12:00:11   Aneta
   vilanetta@seznam.cz
Doporučujete tady na editaci program Adobe Premiere. Byla jsem v prodejně, kde jsem koupila kameru, ale tam nechápali, co chci, a strkali mi nějakou krabici s FireWire kartou za 2500 Kč. V sousední prodejně počítačů už chápali, ale koukali na mne jak na exota. Pak z nich vypadlo, že ta "hračka" stojí 25 tisíc. Prý ale existuje nějaká verze Elements za 3 tisíce, ta by mohla stačit. Ještě prý ji ale nikdy neobjednávali. Předpokládám, že nikdo z lidí, kteří zde diskutují, nedal na software víc než za kameru. Takže asi hovoří o té verzi Elements? Co bych si tedy měla koupit?

16.1.2006   12:11:14   Manik
   soptik@seznam.cz
Ja pretahuji video do pocitace jako nekomprimovane pomoci huffman codec a to jak audio tak i video. Na strihani pak pouzivam Ulead MeviaStudio, Ulead VideoStudio a Sony Vegas Studio. Pak to celé vytvářím jako DVD. Pozor o rozlišení o kterém píšete u VCD není plný pal. Plný pal ma 720 řádků. Pri grabování videa je take dobre brat na zretel to jestli ma cenu grabovat po pulsnimkach (klasicky princip televize) a nebo po celých snímkách. Ja ted osobne delám pokusy s HDV JVC GY-HD100 kamerou a to na rozlišení HDVD 1024x768. Ale radši ještě zůstávam věrnej staré dobré JVC GZ-MG20.

21.2.2006   12:46:50   Mirek
   miroslav.bata@tvar.cz
Mohl by mi někdo poradit? Jsem vlastníkem karty DVRaptor RT2 se střižnou EDIUS 2,5. Při pokusu o převod sestříhaného filmu do formátu *.m2v s adekvátním audiosouborem jsou ve výsledném videosouboru patrné rastry. Zkomprimované video pro DVD má stejnou kvalitu, jako video při práci v EDIUS 2.5, kde video není přehráváno v plné kvalitě. Nahrávání na VHS probíhá bezproblémově a výsledné video odpovídá danému formátu, rastr se neobjevuje. Zdroj záznamu: digital 8 – LP (camcorder SONY). Konvertor: Canopus ProCoder 2.0 pro EDIUS – nastavené parametry kódování dle nabídky bez provedení změn parametrů pro DVD konverzi. Výsledné DVD má má díky rastru horší kvalitu než VHS. Podobně se konverze chová i u Premiere 1,5. Nejvíce se chyba projevuje u záběrů s rychlými pohyby na scéně nebo kamery. Dík za radu.

22.12.2006   22:56:56   Denon
   
Zdravím, s cenou Premiery se netrapte a stahujte zde http://softex.meganet.lt/news.php je to v sekci Video editors. DVD Encore je tam taky v sekci DVD Tools. Vše odzkoušené a fungující. Jen je ještě k tomu třeba stáhnout pořádný soft na export do mpeg2. Já používám Cinema Craft Enconder SP. Nemá to chybu. Jinak stejně lidem spíš doporučuji stříhat v Pinacle Studiu. je to pro normálního člověka příjemější a jednoduší prostředí. Mě ovšem vyhovují produkty od Adobe. Hlavně je tam výborná provázanost s Fotoshopem.


 Články na serveru
 (41413) 27.2.2006
Analogové video na DVD...

 (21812) 06.10.2004
Digitální video...

 (7174) 05.11.2003
Čím se bavím ?...

 (6354) 10.06.2003
Nemáme to jednoduché

 (6012) 23.04.2003
Internet, e-maily a viry...

 (6492) 19.11.2002
Konečně na SQL Serveru...

 (5856) 26.04.2002
Zpět na začátek...

 (7509) 14.03.2002
Vývoj našeho Webu v obrazech...

 (8273) 24.01.2002
Stále je se co učit...

 (6579) 26.12.2001
Webhosting na pes.cz

 (6805) 15.11.2001
Spuštění dynamických ASP stránek...

 (6299) 01.08.2001
Webhosting na Quicku...

 (6403) 09.05.2001
Začátky na Geocities...





© LTX 2001 - 2024  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist