Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Kniha návštěv
- Napište nám
- Přečtěte si

Poslední zápis:
8.7.2006  10:58:29 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2024
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz


Nové čerpadlo k pískovému filtru...


  Článek ze dne: 24.5.2007Přečteno: 8071 x  

Nová filtrace
Nebyl bych to já, aby nepřibyl na eMartince další článek, věnovaný podomácku vyrobené pískové filtraci. Protentokrát jsem zlepšoval čerpadlo. Ještě loni používané dvoustupňové, od staré domácí vodárny, se ukázalo býti dosti problematické. Přes Zimu mírně zarezlo a nemohl jsem jej protočit. Dále - zabírá příliš mnoho místa, včetně dřevěné boudy na krytí před povětrnostními vlivy a také kvůli odhlučnění. Všichni jistě znáte charakteristický hluk samonasávacího čerpadla. Ten jsem eliminoval zapojením třífázového motoru přes frekvenční měnič. Měnič snížil frekvenci do motoru z obvyklých síťových 50Hz na 35Hz. Navíc takový měnič napájíte jednofázově 230V a on vyrábí tři fáze o zmenšeném napětí 3x230V. Motor je potom nutné přepojit z hvězdy do trojúhelníku, aby vyhovoval sníženému napětí. Až potud v pohodě, i když motor napájený z měniče vydává dosti nepříjemné pískání na modulační frekvenci 4kHz. Nová filtrace
Pro letošek jsem si řekl - tak dost. Stačilo zakoupit plastové ponorné čerpadlo o nejnižším možném příkonu. Jedná se o velice levný model(Stálo necelých sem stovek) značky EINHELL Royal typ TP 260/1. Disponuje parametry - napájení 230V, dopravované množství vody v rovině čerpadla 6300 l/h, max.dopravní výška 5,5 m, připojení na hadici 5/4"(Což je hadice od bazénu). Čerpadlo navíc disponuje plovákovým spínačem - ochrana proti chodu nasucho. Čerpadlo jsem ponořil do plastového padesátilitrového sudu - prapůvodně sloužil jako první varianta pískového filtru, bohužel mu nevydrželo víko. Takže - v sudu je dole silikonovým tmelem zalepena osvědčená elektrovývodka BIMED o rozměru M40. Do ní jsem zastrčil a utáhl kousek PPR vodovoní trubky rozměru 32(Což je 5/4" - rozměr hadic od bazénu). Soudek je spojen s bazénem hadicí na principu spojených nádob. Soudek je potřeba výškově vyladit, aby náhodou nepřetekl. Já mám horní hladinu deset centimetrů od okraje. Nová filtrace
Čerpadlo ponořené v sudu, čerpá vodu tlakově do pískového filtru. Dosahuje až neuvěřitelného výkonu. Průtok skrz filtr je pohledově vyšší, než s předchozím čerpadlem. Navíc to ticho. Největší obavy jsem prapůvodně měl z toho, že plastový soudek nestihne samospádem natékat, ale obavy se vzápětí rozplynuly. Naštěstí tu fungují fyzikální zákony. Čím je v soudku nižší hladina, tím narůstá tlakový rozdíl mezi spojenými nádobami a průtok se zvyšuje. Takže čerpadlo zvládne odčerpat soudek do poloviny, přesněji řečeno, centimetr nad těleso čerpadla. Pak se systém vyrovná a běží k plné spokojenosti. Plovák pak chrání čerpadlo proti běhu na sucho, to když se postupně zanese pískový filtr. Prostě a jednoduše - jakmile se zanese filtr, uslyšíte cyklování čerpadla, neklamné to upozornění na nutný zpětný proplach pískové náplně. Nová filtrace
Závěrem mi dovolte upozornění - i když má čerpadlo dvojitou izolaci, stejně se může poškodit třeba síťový kabel, ponořený do vody. Je zapotřebí jej kontrolovat. Stejně je nutné zapojit síťovou zásuvku přes proudový chránič o vypínacím rozdílovém proudu 0,03A. Dá se zakoupit i jako mezikus do zásuvky. V opačném případě zapínejte čerpadlo raději při prázdném bazénu. My tedy necháváme filtraci normálně v chodu, ale jako elektrikář vím o čem mluvím a výše doporučovaný proudový chránič máme nainstalovaný.

Verze pro tisk...

Přidat komentář...

28.5.2007   16:08:59   JAN KRYŠTOF
   JANKRYSTOF(zavinac)SEZNAM
DOBRÝ DEN.JEN JEDEN DOTAZ.JAK TO ZVLÁDÁ ČERPADLO KDYŽ NENÍ TLAKOVÉ?NODEJDE BRZY DO VĚČNÝCH LOVIŠT?DÍKY

28.5.2007   20:54:29   martin
   martin.kovar007(zavinac)seznam.cz
chtěl bych se zeptat na kolik ta filtrace vide + -

28.5.2007   21:20:42   Radek
   
Čerpadlo to zvládá naprosto v pohodě. Zatím nejdelší časový úsek - běželo tři hodiny v kuse. Hlavní je, že je motor cele ponořen do vody a tedy chlazen. Jinak má motor vestavěnou tepelnou pojistku a v případě přehřátí by se měl vypnout. Navíc - těch 250w není žádný velký příkon a tudíž i ztrátové teplo nevychází příliš vysoké.
Na kolik ta filtrace vyjde? Plastovou konev jsem sehnal zadarmo od nějaké chemikálie(Dost často se jedná o nevratné obaly), čerpadlo stálo sedm stovek, jedna vývodka BIMED příjde i s matkou na cca. stovku a dva pytle s křemičitým pískem stály čtyři stovky(Písek se dá mnohokráte proplachovat), což je cena nové kartuše do kartušového filtru.

8.6.2007   17:41:56   jakub
   jakub.novak2(zavinac)centrum.cz
Dobry den, dekuji mnohokrat za vase informace, pred tydnem jsem si poridil bazen v hornbachu, po trech dnech uz byla voda zelena, a hned jsem se zacal zajimat o piskovou filtraci - a vase reseni je preci jen lepsi, nez nejlevnejsi komercni reseni za 7000 KC. Kdyz se divam na ten filtr, rad bych se zeptal, zda by nebylo pro budouci obsluhu dobre udelat u vstupu rozdvojku, s tim ze druhy vstup by vedl az dolu, na kazdem vstupu uzavery, a pridat jeste jeden vystup nahore, take s uzaverem. Tim padem pri vyplachovani by stacilo zavrit horni vstup, otevrit dolni vstup, zavrit vystup do bazenu, otevrit horni vystup ven. (je to sice i tak hodne pacek, ale clovek nemusi prehazovat hadici)?

8.6.2007   17:49:28   jakub
   jakub.novak2(zavinac)centrum.cz
A jeste na jednu vec jsem se chtel zeptat. Nemate strach, ze by se cerpadlo mohlo poskodit tim zpusobem, ze by treba zacla elektrina probijet do vody? (nerad bych zabil celou moji rodinu..)

8.6.2007   19:21:49   jakub
   jakub.novak2(zavinac)centrum.cz
Omlouvam se za posledni otazku, preskocil jsem posledni odstavec... (skoda, ze tu nelze mazat)

8.6.2007   23:00:22   Radek
   
Co se týče možného probíjení - vše máte možnost vyřešit použitím proudového chráníče(To jsem v článku popisoval), který vypne, jakmile dojde k výše zmiňovanému jevu. Pokud máte podobné obavy, zapínejte čerpadlo, pokud není nikdo ve vodě, tím máte stoprocentní jistotu, že se nic nestane ;-)

12.6.2007   17:54:09   jakub
   jakub.novak2(zavinac)centrum.cz
dobry den, tak jsem si poridil tu plastovou bilou nadobu (za 500,- v hornbachu) a ted premyslim, kde nakoupit ty uzavery a ktery silicon bude nejlepsi. Mohl by jste mi prosim poradit? (myslite, ze bych tam mohl dat i zavity (na ty bych pak pripevnil packy a zpetny klapky)

12.6.2007   19:31:15   Radek
   
Do soudku jsem normálně vyrobil díry - odvrtal a poté půlkulatým pilníkem vytvořil těsné díry. Vývodky do elektrorozvaděče BIMED - velikost M40, zašroubujete do díry matkou dovnitř. Stačí dotáhnout a vývodku z obou stran zatěsnit solidní vrstvou silikonového tmelu - použil jsem nějaký Univerzální Silikon Distyk, barvy bílé. Předpokládám ovšem, že před zatěsněním tmelem máte již do vývodky zataženou PPR trubku. Pak už hrozí, že při manipulaci pootočením natrhnete silikonové těsnění.

14.6.2007   10:45:16   Milan
   elem(zavinac)elem.cz
Mám tento filtr vyroben od loňska. Mé zkušenosti jsou velmi pozitivní a to ho provozuji s původním čerpadlem na kartušovou filtraci. Ovšem kartuši jsem samozřejmě vyjmul. Na čištění to stačí. Naopak, když jsem dal kalové čerpadlo s vyšším výkonem, mělo takový tlak, že mi žačalo protíkat kolem průchodek, pod víkem,i když to mám zajištěno deskou. Musel jsem to pak opravovat. Opravy jsem zkoušel silikonem, PU tmelem, MS polymerem a nejlepší, i když ne 100% úspěchy mám s butylovou páskou, kterou jsem oblepil M40 kolem dokola, když jsem opravoval protíkající místa. Teď pokud to někde teče, ustřihnu kousek butylové pásky a místo přelepím. Sluníčko to nahřívá a butylto zalepí.

17.6.2007   18:58:28   Michal Hruška
   harpagon(zavinac)seznam.cz
Fakt to funguje. Super!!! Díky

18.6.2007   0:24:57   Ládínek
   l.haidinger(zavinac)seznam.cz
Také uvažuji pořídit bazén. Každý mi říká jedině s pískovou filtrací. Cena v obchodě je neúměrná. To kalové čepadlo mě napadlo taky. A chci Vám říct, že s jeho výdrží bych strach neměl. Jeden můj kamarád pracuje v supermarketu kde mají fontánu s vodotriskem a to pohání právě tímto čerpadlem. Mění ho asi tak po roce. Ale běží neustále, vedne i v noci.

20.6.2007   18:29:53   Norbert
   uzavery(zavinac)inmail.sk
...Plovák pak chrání čerpadlo proti běhu na sucho, to když se postupně zanese pískový filtr... Ak som to dobre pochopil, tak čerpadlo je pred filtrom a teda pri zanesení filtra sa vôbec nevypne. Cyklovať môže pri úplne čistom filtri, keď stihne odčerpať vodu pred dotečením novej. Alebo sa mýlim?

20.6.2007   21:37:09   Radek
   
Kdepak, při propláchnutém filtru nastane rovnovážný stav - sud s čerpadlem stíhá natékat, takže čerpadlo běží stále. No, jo, to jsem nedomyslel - máte naprostou pravdu. Jakmile se filtr zanese, tak se zvedne hladina nad čerpadlem. Ono je to přesně naopak. Díky za opravu chyby v článku a zdravím na Slovensko :-)

4.7.2007   10:51:17   Tonda
   antonin.vysoudil(zavinac)seznam.cz
Zdravím, mam vaši filtraci už třetí rok, ale mám problém v tom že se mi po čase v sudu smísí písek společně s kameny a sníží se průtok. Hlavně se to stává, když čistím filtraci. Mám rozděleny vrstvy netkanou folii, ale nepomáhá to. Prosím odepište jak máte vyřešen tento problém. Dík Tonda

8.7.2007   15:57:42   Rostislav Blaha
   RostaBlaha(zavinac)seznam.cz
Byl to dobrý nápad pro inspiraci .Já jsem si filtraci vyrobil již minulou sezonu.Jako nádobu na filtrační písek jsem použil starou varnici kteru jsem měl doma.Filtrační písek jsem koupil za 160 kč v Mautfieldu .Čerpadlo jsem použil oběhové na topení z aukra za 200 kč .Takže minnimální náklady a 100% účinost spokojenost a spolehlivost.

9.7.2007   11:13:41   Petr Bittner
   bittner(zavinac)novyjicin-town.cz
Váš zdařilý komentář k výrobě a postupnému zdokonalování "domácí" pískové filtrace mě zaujal :-) Už třetí rok vlastním podobný bazén a začal jsem tedy před třemi lety s kamarádem instalatérem vyrábět pískovou fitraci (tu kartušovou jsem ani nezapojil). Sud používáme stejný, jen čerpadlo jsem použil nové a před něj vsadil filtr, který zachytává "hrubé" nečistoty. Stejný problém jsem řešil s víkem sudu (několikrát jsem měl stahovací obruč skoro narovnanou) a teď jsem to vyřešil doufám už natrvalo velmi jednoduše (napadlo to kamaráda instalatéra při 3 pivu :-) Vzhledem k tomu, že jsem mohl celou filtraci přesunout do přilehlé "provozní" části domu, neřeším problémy s hlukem, a po zakopání hadic k bazénu do země ani problémy se sekáním trávy a s běháním dětí okolo bazánu a zakopávání o hadice. Fotky Vám pošlu na adresu "webmaster" a mnoho zdaru přeje Petr Bittner.

18.7.2007   12:26:37   Vlada
   vl.capek(zavinac)seznam.cz
Jako alternativní řešení mý filtrace ( www.vlad.wz.cz/phprs ) je to skvělý. Nenapadlo by mě, že voda, která jde do čerpadla může být mimo bazén. Dobrýý. Zajímalo by mě, jaký frekvenční měnič (jestli existuje na něj nějaký odkaz, uvítal bych jej) tam máte nebo měl ste. Nejsem elektrikář, tak nevím. Nechci ho pro fitraci, ale kvůli něčemu jinému. Díky Vlada

19.7.2007   9:47:15   jakub
   jakub.novak2(zavinac)centrum.cz
Super diky, funguje to. Naprosta spokojenost. viko u sudu jsem utesnil teflonovou paskou a ted to jen trosku kape. Jinak jsem si vyrobil i domaci vysavac: na ponorne cerpadlo jsem nasadil plastovou lahev od prasku do mycky z Liedlu, (dno u lahve jsem urizl), zavit u hrdla lahve je stejny jako u zahradni velke spojky, takze proste v pripade nutnosti vysat bazen pripevnim hadici, ponorim cerpadlo do bazenu a vysavam. Mohu kdyztak poslat fotodokumentaci...

24.7.2007   10:29:19   PavelM
   
Vrtá mi hlavou: co kdyby se ponorné čerpadlo ponořilo přímo do bazénu? Vidíte v tom nějaký problém? Třeba by mohlo být ještě upevněné v nějakém plastovém kýblu s velkými otvory po stranách ...

27.7.2007   16:40:45   Martin Koudela
   martin.koudela(zavinac)quick.cz
Po několika prosbách o fotky a návod na konstrukci jsem udělal aspoň ty fotky. Je pravda, že jsem si s tím vyhrál a tato konstrukce je více finančně náročnější než jiné, ale mám pokoj,funguje to skvěle. Kdo má možnost si to v práci udělat, tak ať neváhá.

27.7.2007   16:42:05   Martin Koudela
   martin.koudela(zavinac)quick.cz
Já jsem tam nedal ty fotky, sorry. http://ukazto.com/?img=filtr1-zzk1.jpg http://ukazto.com/?img=filtr2-84x1.jpg http://ukazto.com/?img=filtr3.jpg

12.8.2007   20:24:34   pavel
   kra(zavinac)pltep.cz
Mám podobnou filtraci z 50l bandy. Průchodky jsem řešil jinak, geko spojky 1/2" samec, gumové standardní těsnění a zevnitř 20mm PP GZ přechodku samici. Dobře to po utažení těsní. Vývod dole pokračuje dovnitř 20mm trubkou a je vsunut z boku do díry do obráceného cedníku z lidlu. To vše je obaleno netkanou geotextilií z Globusu, která má hodně dlouhá vlákna a vysokou pevnost. Docela dobře to oddělí písek bez použití štěrku a kamení. To pro člověka, kterému se to kamení míchá s pískem. Já bych rád sehnal nějakou odolnější nádbu, která by snesla pár atmosfér. To by se to filtrovalo...Máte někdo nějaký nápad?

15.8.2007   8:00:51   Vladimír
   vladimir.sladky(zavinac)seznam.cz
Dobrý den, tak jako většina z vás i já jsem hledal na internetu návod jak vyrobit pískovou filtraci k bazénu až jsem našel tyto stránky, díky autorovi za ně. Vyrobil jsem filtraci podle prvního návrhu, v pohodě fungovala (3sezony) až do letošního roku kdy plastový kanistr zřejmě působením UV záření popraskal. Při hledání vhodné nádoby jsem narazil na zajímavou nabídku pískové filtrace. http://www.nejlevnejsisport.cz/piskova-filtrace-bestway-s%C3%82%C2%A0prutokem-3028-p-528.html myslím, že za tuto cenu nemá smysl něco vyrábět, koupil jsem filtraci za 2800,- ale ta je už vyprodaná a na uvedené stránce je o něco dražší ale pořád je cena přijatelná.

27.5.2008   22:01:43   Tomas R
   tomasuhr(zavinac)centrum.cz
neco podobneho jsem mel ale casem zacala vrnet voda a kabel z levneho cerpadla po dvou letech sterel a voda kopala

29.5.2008   11:00:50   Sadovsky
   sadovsky(zavinac)feec.vutbr.cz
Přeji dobrý den pane, jak máte vyřešen výtok z barelu s pískovou filtrací aby neunikal jemný písek společně s vodou. Použil jste nějakou siťku a když ano, jakou plochu a velikost otvorů. Díky Sadovský Miroslav

17.6.2008   11:00:39   Martin
   m_pokorny(zavinac)seznam.cz
zdravím všechny má někdo plán na tuhle filtraci http://www.splichal.cz/galerie/filtrace/skoro-profi-filtrace1.jpg Jestli jo pošlete mi ho prosím. Díkas

17.6.2008   11:01:59   Martin
   m_pokorny(zavinac)seznam.cz
http://www.splichal.cz/galerie/filtrace/skoro-profi-filtrace1.jpg

27.6.2008   20:25:20   pavel
   pavelfrantisek(zavinac)seznam.cz
Dobrý den chci se zeptat čim je chráněn vývod ze sudu,aby tam nešel písek.Jinak super nápad Dík

14.7.2008   18:09:38   Milan
   
Dobrý den,mám podobný dotaz jako kdosi výše...jaké používáte síto aby se písek nedostal do bazénu, doufám že jsem to někde nepřehlédl..jinak opravdu odbrý nápad..Díky za odpověď

20.5.2009   9:11:36   Dušan
   DemlDusan(zavinac)seznam
Jak je zabezpečen únik písku z filtru do bazénu.

26.5.2009   21:28:58   pavel
   kwe(zavinac)seznam.cz
zaujala me vase verze piskove filtrace ale chtel jsem se zeptat ja vypada te sud ve kterem je pisek uzavren v rezu nebo spise jak funguje dekuji

12.7.2010   19:15:42   Renata
   reny.fis.(zavinac)seznam.cz
Dobrý den toto musí bít moc dobrý zlepšovák,ja bych měla dotaz chtěla bych koupit bazen a nevím zda stačí levnější nebo si připlatit mohli byjste mi poradit ja našla http://www.tipnet.cz/speciality/bazen-rodinny-244x66cm/ a vůbec nevím zda ho koupit jaký máte názor,když jste si poradil s filtrací určitě si poradíte i s bazenem a poradíte.Moc děkuji a přeji krásné prázdniny s pozdravem Renata

3.8.2010   11:04:20   Pavel
   7tech(zavinac)seznam.cz
Mám několik zkušeností s touto amatérsky vyrobenou filtrací: Elektrikářské průchodky není třeba patlat silikonem, těsní velmi dobře. Naopak, šroubovací víko velké PE lahve utěsnit nelze. Jakékoliv těsnění se při utahování buď prodře nebo smekne. Navíc, jakmile vzroste tlak, seskočí část víka ze závitu. Je třeba vyrobit přírubu po vzoru "okna do ponorky" s mnoha křídlovými matkami kolem dokola a původní víko nahradit silnější plastovou deskou. Filtrace pracuje velmi dobře. Zdá se, že nejlépe čistí po mírném zanešení. Při každém spuštění do bazénu pronikne nějaký kal. Řeším to tak, že čerpadlo při zapnutí podržím u přítoku, aby kal poslalo zpět do filtru. Mám ponorné čerpadlo rovnou v bazénu, při koupání ho většinou vyndavám. Jakmile se filtr zanese, voda si najde cestu nejmenšího odporu a kaly začnou proudit do bazénu. Čištění proplachem nefunguje. Při nízkém průtoku by trvalo týden a při účinném si voda protlačí pískem kanál, obvykle kolem trubky. Písek se zanáší kaly v celém objemu. Při čištění je tedy nutné kompletní náplň vybrat a vyprat. Na promývání písku se spotřebuje ohromné množství vody a je to velmi pracná záležitost. Při filtraci kalné vody jsem musel filtr čistit už po 24h provozu. Než jsem dospel k plně funkční verzi (problémy s víkem), utratil jsem tolik, co stála malá písková filtrace v akci v OBI, tj. cca 3500,- Kč. Výkonem se samozřejmě nedají srovnávat.

2.6.2011   22:15:46   karel
   kmelounek(zavinac)seznam.cz
Dobrý večer.Chtěl jsem se zeptat.co jste použil na to aby písek zustal v sudu.děkuji karel

16.3.2017   14:56:34   Veronika
   fontanka.m(zavinac)seznam.cz
Ahoj, čistotu bazénu bez pískové filtrace http://www.albixon.cz/bazenove-prislusenstvi/filtrace/ si nedokážu představit :-).


 Články na serveru
 (8071) 24.5.2007
Nové čerpadlo k pískovému filtru...

 (6494) 23.6.2006
Třetí varianta pískové filtrace...

 (6511) 05.07.2005
Vylepšení pískového filtru...

 (6466) 30.05.2005
Konečné řešení pískové filtrace...

 (6367) 19.05.2005
Jedno z čerpadel k pískové filtraci...

 (7160) 5.5.2005
Nová písková filtrace...

 (6448) 17.07.2003
Písková filtrace bazénu - první pokus


© LTX 2001 - 2024  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist