Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Kniha návštěv
- Napište nám
- Přečtěte si

Poslední zápis:
8.7.2006  10:58:29 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2023
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz


Písková filtrace bazénu - první pokus


  Článek ze dne: 17.07.2003Přečteno: 6347 x  

Písková filtrace v chodu
Sotva jsme Martince pořídili nový bazén, vyskytl se menší problém. Obsah bazénku může být něco kolem 600 litrů vody a vyměňovat takové množství každý den není až tak reálné. Na zahrádku totiž používáme vodu od sousedů ze studny a v nynější době sucha raději vodou neplýtváme. Napouštět vodu z veřejného vodovodu se nám také nejevilo jako zcela ideální.
Proto jsem přemýšlel o možnosti vodu čistit klasickým filtračním systémem. Běžná filtrační zařízení dodávaná jako příslušenství k bazénům používají papírové filtrační vložky - tzv. kartuše. Jenomže dle zkušeností několika mých kolegů, s nimi nejsou až tak spokojeni. Papírový filtr se zanáší a musí se každou chvíli proplachovat. Kromě toho, papírová vložka stojí kolem 200 až 400 Kč a je nutné ji občas vyměnit. Proto jsem přemýšlel, jak sestrojit filtraci pískovou. Není problém ji pořídit za 12000 Kč, ale k malému bazénku je to přílišný luxus.
Na Internetu se mi povedlo sehnat popis, jak vlastně takový filtr funguje. Není to nic složitého. Mimo to se dá koupit v bazénovém centru 25kilový pytel originálního křemičitého písku za cca. 200 Kč. Originální filtrace k bazénu obsahuje nádobu s pětadvacetikily písku a dostačuje na bazén o maximální velikosti 30m3. Z toho jsem vycházel a použil na malý bazén nádobu od mycí pasty na ruce Wurth, s náplní pět kilo písku. Jak můžete vidět na fotografii, filtr je sestaven následovně - do víka jsou zašroubované dvě plastové elektrikářské vývodky do rozvaděče. Pochází od firmy Bimed a jejich rozměr je PG29. Do těchto vývodek je zatažena třičtvrtěcoulová nátoková zahradní hadice. Tou je přiváděna voda od čerpadla nad písek. Do druhé vývodky je umístěná plastová vodovodní trubka o velikosti DN20 svařená do tvaru L. Ve fitru prochází pískem až na dno a po celé délce pod pískem je provrtaná jako řešeto vrtákem o průměru 3 mm. Aby nedocházelo k vyplavování písku ven do bazénu, je na díraté trubce navléknuta dvojitě silonová punčocha. Tím je filtr jako takový hotov. Víko nádoby je pouze zaklapovací a příliš netěsnilo, proto jsem ho po obvodu přilepil silikonovým tmelem. Ještě jedna zkušenost - filtr se postupně zanáší a vzrůstá tlak na hladinou. Došlo to až tak daleko, že vystřelilo víko a část písku se vyplavila ven. Proto je víko preventivně zadrátováno ;-) Výše uvedené platí pro zapojení filtru na výtlaku čerpadla - toto umístění má však jistou nevýhodu. Jakékoliv větší nečistoty mohou zanést lopatky čerpadla. Lepší je klasické zařazení fitru na sání - tj. před čerpadlo. V mém případě, s čerpadlem od pračky to však nešlo.
Následuje postup při čištění zaneseného fitru - zatímco u profesionálního zařízení máte k dispozici čtyřcestný ventil a velice jednoduše provedete pootočením zpětný proplach písku do kanalizace, u tohoto systému je nutné filtr odpojit a propláchnout ho obráceně čistou vodou. Nečistoty se tak krásně vyplaví ven. Detail filtru
Co se týče čerpadla - používám staré z automatické pračky, původně vypouštělo vodu. Po prvních testech mu však za dvě hodiny shořelo vinutí. Až poté jsem si přečetl na oné pračce, že čerpadlo smí běžet maximálně 8 minut. Jak vidíte, jednalo se o kvalitní výrobek ;-) Proto je hřídel původního motoru čerpadla spojena s větším motorem o příkonu 60W. Bližší podrobnosti Vám sdělovat nebudu, celá elektroinstalace musí splňovat určité normy a měl by ji zapojovat odborník. Já elektrikář jsem a celé zařízení je sestavené maximálně bezpečně. Mimo to máme všechny zahradní zásuvky zapojené přes proudový chránič. V případě jakéhokoliv nebezpečného doteku chránič prostě vypne a nemělo by dojít k úrazu elektrickým proudem. Ještě lepší je vodu fitrovat pouze tehdy, když se v ní nikdo nekoupe ;-) Je samozřejmě možné upravit i stávající čerpadlo od kartušové filtrace.
A co říci závěrem? Vodu máme v bazénu již více než měsíc bez výměny a je stále průzračně čistá. Samozřejmě přitom aplikujeme do vody ještě chlorové tablety. Výkres filtru
05.05.2004 - vzhledem k vysokému zájmu o tento článek a množícím se mailům, doplňuji výkres filtru.

Verze pro tisk...

Přidat komentář...

7.8.2003   12:49:32    Eva
   petruskova(zavinac)post.cz
Clanek je super. Zajimalo by me na jake webove strance autor nasel ten navod na vyrobu piskoveho filtru. Fakt se mi to nejak nedari najit. Diky za info

22.8.2003   7:10:05   Radek
   
Abych uvedl věci na pravou míru - já na Internetu nenalezl vyloženě návod na výrobu pískového filtru. Pouze náznakově jeho složení. Vše ostatní vzniklo na základě experimentů. Jak vidíte, v principu to není nic složitého. Jde jenom o to, že profesionální zařízení poskytuje úplně jiný komfort obsluhy ;-)

16.8.2005   13:37:58   David
   da.ve(zavinac)email.cz
Dobry den! Nasel jsem vase stranky uplne nahodou, kdyz jsem hledal nejakou radu ohledne bazenu a musim priznat, ze to co jste vytvoril je skutecne paradni navod i napad hodny k patentovani. Pokud se mi podari sehnat nejakou 50 litrovou bandu, tak okamzite zacnu se stavenim tohoto piskoveho filtru (je pravda, ze ten napad s tou bandou na zavit je lepsi nez vase reseni, ale to vase asi bylo drive :) ). Jsem nadsen, ze je taky nekdo takovy jako ja, kdo chce, aby za nim taky zustalo neco videt a ne vsechno koupit. Tak ale k veci. Mel bych dotaz ohledne filtrace bazenu, spis nasavani necistot z hladiny. Me se podarilo sehnat za par korun pouzity dopravnikovy pas a bazenovou folii, ale mam problem s nasavanim much a podobnych necistot, ktere plavou na hladine. Jakym zpusobem je odstranujete? Diky za pomoc a radu. David.

28.8.2005   17:48:32   Radek
   
Nečistoty je nejlepší automaticky sbírat tzv.skimmerem(Vtok do filtrace nad úrovní hladiny). Jenomže náš bazén ho nemá(Dá se pořídit takový plovouci, co nabírá vodu do fitru zvrchu). Proto sbírám nečistoty nylonovým cedníkem(Sítkem) do kuchyně. Stačí trochu zalovit a hladina je čistá :-)

24.8.2007   14:03:42   maceška
   
Super sběrač nečistot vyrobil manžel ze silonových punčocháčů(nohavičky zkrátit napolovic a zauzlovat),které připevnil k držáku od podběráku na ryby. A nej je protiproud za kačku: vedle bazénu máme smrk,na něm lano, k němu přivázaný posilovač svalů(gumycuk) a na něm textilní pásek, který se navlékne kolem pasu - a plavete a plavete...


 Články na serveru
 (7673) 24.5.2007
Nové čerpadlo k pískovému filtru...

 (6404) 23.6.2006
Třetí varianta pískové filtrace...

 (6431) 05.07.2005
Vylepšení pískového filtru...

 (6349) 30.05.2005
Konečné řešení pískové filtrace...

 (6278) 19.05.2005
Jedno z čerpadel k pískové filtraci...

 (6984) 5.5.2005
Nová písková filtrace...

 (6347) 17.07.2003
Písková filtrace bazénu - první pokus


© LTX 2001 - 2023  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist