Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Kniha návštěv
- Napište nám
- Přečtěte si

Poslední zápis:
8.7.2006  10:58:29 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2020
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz


Nová písková filtrace...


  Článek ze dne: 5.5.2005Přečteno: 77172 x  

Elektrikářská vývodka velikosti M40
Na fotce vidíte vývodku do elektrorozvaděče o velikosti M40 - přesný rozměr na uchycení plastové trubky průměr 32.
Výtoková trubka
Za tepla naohýbaná a provrtaná výtoková trubka filtru - na ní je navléknutá silonová punčocha.
Pohled do vnitřku filtru.
Pohled do vnitřku filtru - na dně je vidět výtokovou trubku s punčochou.
Fitr s pískem
Do filtru je čerstvě nasypán křemičitý písek a víko čeká na zalepení silikonovým tmelem.
Sestavený filtr
Sestavený filtr.
Testování filtru
Testování filtru s původním kartušovým čerpadlem. Bazén je nahrazen starým hrncem.

..............................................................................................................

Výtok z testované filtrace 5.5.2005 - Nová písková filtrace

 • Použitý materiál
   • Plastový sud s víkem 50 l
   • Elektrovývodka BIMED M40 - 2 ks
   • PPR vodovodní trubka průměr 32 - asi metr
   • Silonové punčochy
   • Křemičitý písek do filtrace - stačí 25 kg
   • Silikonový těsnicí tmel

Tak tedy - loni jsme zakoupili bazén s nafukovací obručí o průměru 3,66m. Voda se po celou sézónu čistila originální kartušovou filtrací. Vložku však bylo nutné dosti často propírat a letos nastalo dilema. Zakoupíme novou kartuši za 380,- Kč, či nikoliv? Volba padla na druhou možnost. Ve firmě s bazénovými doplnky jsem zakoupil dva pytle s křemičitým pískem. Jeden je jemnější a druhý hrubší. Celkových padesát kilo písku přišlo na 400,-Kč. To není o mnoho dražší než kartuše, viďte? Navíc se dá písek propírat a jeho životnost nebude pouhý rok. Výkres složení filtru
Přistupme k řešení vlastního filtru. Já použil plastový sud od chemikálie Cuprostone. Po vymytí následovala výroba otvorů pro vývodky do elektrorozvaděče. Zakoupíte je v jakémkoliv elektrotechnickém velkoobchodě. Jedná se o rozměr M40 a jejich výrobcem je firma BIMED. Jsou vyzkoušené a dokonale vodotěsné. Jako trubky jsem použil plastové vodovodní PPR o rozměru 32. Na ně lze bez problémů navléknout původní hadice od bazénu. Spodní odtoková trubka je přesně tvarovaná pomocí propanbutanového hořáku. Její vnitřní část provrtejte vrtákem o průměru 5mm. Aby nedocházelo k vyplavování písku z filtru, je nutné na trubku natáhnout silonovou punčochu a zajistit ji nerezavějícím drátem. Třeba měděným. Punčochu natáhněte nejlépe dvojitě, jako v našem případě. Nátoková vrchní trubka je opatřena kolenem, aby voda netekla přímo na písek a nevířila jej. Vývodky se osvědčilo po montáži odmastit a z vnitřní strany zalepit silikonovým tmelem z vytlačovací pistole. Pak už jen zbývá nasypat písek. Jelikož mi ve firmě s bazénovými doplňky doporučili dvojitou zrnitost, nasypal jsem na dno jemný a navrch hrubý písek(Úprava 29.06.2005 - dospodu je dobré nasypat asi deset centimetrů hrubého štěrku - zrnitost cca 2cm. Na ni přijde ta netkaná textilie - bílá na přikrývání záhonků. Pak už zbývá písková vrstva - nedopatřením se mi smíchal hrubý i jemný písek dohromady. Filtr má díky štěrkové vrstvě menší průchozí odpor, což ocení zvláště původní čerpadlo od kartušové filtrace). Voda se tlačí zvrchu, takže se nejprve vyčístí zhruba a pak i najemno. Následovala instalace víka. To je sice zataženo ocelovou obručí, jenomže se jedná o tlakovou nádobu, takže jsem celou obrubu preventivně zalepil silikonovým tmelem. Sud je při provozu maličko nafouknutý a silikon ho s jistotou utěsní.
Pokud je potřeba zanesený filtr vyčistit, odpojte jej od bazénu a propláchněte čistou vodu odspodu nahoru. Písek se pěkně rozvolní a vyplaví se z něj nečistoty. Po vyprání je filtr znovu připraven plnit svoji funkci.
Druhý den po smontování filtru jsem neodolal a hned jej otestoval s původním čerpadlem od kartušové filtrace. Čerpadlo má vyjmutou kartuši a tlačí nabíranou vodu z bazénu do filtru. Kupodivu zvládá celkem slušný průtok. Jak vidíte na fotce, bazén prozatím nahradil starý plechový hrnec. Čerpadlo z něj vodu nasávalo a zase ji tam vracelo.
..............................................................................................................Verze pro tisk...

Přidat komentář...

4.6.2005   22:05:25   Kosac
   kosacek(zavinac)gmail.com
Nedalo by se prehodit cerpadlo na opacnou stranu filtru? K sani prefiltrovane vody? Pokud bude horni hrana filtru pod hladinou vody v bazenu, melo by to fungovat ne? Navic by pak nehrozilo roztrzeni sudu.

5.6.2005   20:50:56   Radek
   
No, nevím. Kolega to zkoušel a sud se mu zbortil dovnitř. Navíc se z principu jedná o tlakový rychlofiltr a každá profi jednotka je tak zapojena. Pro ochranu lopatek čerpadla před vlasy a jinými hrubými nečistotami, se na sání čerpadla zapojuje navíc vlasový předfiltr - s jemným sítkem.

6.6.2005   21:25:47   Ota
   otabocek(zavinac)yahoo.com
Stačí opravdu výkon kartušového čerpadla na provoz s tímto pískovým filtrem? Nedochází při čištění filtru zpětným chodem vody k vyplavování písku z filtru?

6.6.2005   21:33:52   Radek
   
Dle zkušeností stíhá původní čerpadlo protlačit vodu skrz filtr. V takovém případě však doporučuji snížit množství písku - maximálně 25kg. K vyplavování čištěného písku nedochází, neboť je písek těžší než proplachovací voda. Mimo to nesmíte pustit hadici plným průtokem. Písek se opačným prouděním navolní a nečistoty se vypláchnou ven.

22.6.2005   16:22:11   Lubor
   lblblb(zavinac)volny.cz
Domnivate se ze by pro bazen 9m3 stacil pouze 30l sud s pakovym uzaverem?

22.6.2005   21:36:03   Radek
   
Určitě, jenom musíte počítat s častějším proplachováním. Kdy proplachovat filtr zjistíte buď dle manometru na vstupu, nebo spíše dle sníženého průtoku skrz filtr. Vše závisí na znečištění vody, což je značně individuální. Písek je rozhodně účinnější než papírová kartuše.

26.6.2005   20:37:03   Petr
   petr(zavinac)dressler.cx
tak jsem zkusil piskac postavit (ke klasickymu bazenku cca 4 kubiky vody) a nejak jsem podcenil kvalitu barelu - nejdriv vypadal jak kulata krychle a zahy se odebral na onen svet. ale k veci - docela by me zajimalo, jak casto se filtrace musi proplachovat, samozrejme nepocitam extremy, ale normalni provoz, kdy do bazenu nekolikrat tydne nekdo zahuci.

26.6.2005   21:06:09   Petr
   petr(zavinac)dressler.cx
a jeste jeden dotaz - ma nekdo predstavu, ciste orientacni, jakej tlak je ve filtru?

27.6.2005   13:14:22   Radek
   
Mno, Váš dotaz přišel ve chvíli, kdy u naší filtrace odešlo nedostatečně zajištěné víko. Nevím jaký tlak dokáže vyvinout čerpadlo od pískové filtrace, ale to naše samonasávací dvoustupňové disponuje tlakem až 3 atmosféry. Jak se filtrace zanášela, stoupal postupně tlak nad pískem, až se ucho utrhlo. To není přísloví - já měl na víku položenou kulatou dřevěnou desku a ta byla drátem vzepřená za ucha sudu. Tlak byl tak obrovský, že ucha nevydržela. Víko mám už nové a filtraci bude lepší proplachovat preventivně každý týden a ne jednou za měsíc. V každém případě je dobré umístit na výtlak čerpadla tlakoměr a sledovat nárust tlaku.
Dětem se děravé víko od sudu moc zamlouvalo, neboť z něho stříkalo několik roztomilých vodotrysků ;-)

29.6.2005   10:44:29   Dan
   dandees(zavinac)atlas.cz
Dobrý den Jsem Vám vděčný za návod na pískovku a vůbec celé stránky máte fajn. Už mám doma téměř všechny komponenty, ale jedno dilema. Vy máte jemný písek na výstupu a hrubý na vstupu to mi přijde logické. Kolega z odkazů to má opačně a odvolává se na odborníky z úpravy vod. Co vy na to? A ještě bych rád věděl z jakého přesně materiálu máte tu separační vložku? Netkaných textilií je hodně druhů. Díky za odpověď.

29.6.2005   11:13:31   Radek
   
Hrubý a jemný písek mám už od poslední rozborky filtru smíchaný dokupy. Takže je to asi jedno. Oproti článku je momentální složení filtru následovné - dospodu je nasypaný štěrk o zrnitosti asi 2cm. Je ho tam deset centimetrů - zlepšuje to průchod vody přes punčochu do děravé trubky. Na štěrku leží netkaná textilie - taková bílá co se s ní přikrývají záhonky se zeleninou. No a navrchu se nachází padesát kilo toho smíchaného písku. Filtr má podstatně menší průchozí odpor než v předchozím případě. Podívejte se také na vylepšené a vyztužené víko sudu v tomto článku.

29.6.2005   11:33:53   Dan
   dandees(zavinac)atlas.cz
To je přesně to, co jsem si myslel - aby to líp teklo. Dík moc za rychlou odpověď a přeji hodně úspěchů.

10.7.2005   16:01:20   Ota
   otabocek(zavinac)yahoo.com
Mohu mít ještě dotaz na typ použitých kohoutů v poslední verzi filtrace? Snadný proplach u "profi" produktů je jejich jediná výhoda. Blahopřeji k postupné optimalizaci.

10.7.2005   22:23:07   Radek
   
Ty kohouty jsou normální navařovací z materiálu PPR - stejný materiál jako výstupní trubka filtru. Používají se v domovních plastových rozvodech. Ten větší je průměru 32 a menší 20. Trubky s kohouty jsem svařil pomocí svářečky na plastové potrubí - zapůjčí Vám ji v prodejně.

18.7.2005   11:23:11   Veka
   
problémy s tlakem jsem vyřešil otevřením sudu, jeho hrdlo je stejně vysoko jako hladina vody v bazénu, ale čerpadlo(od původní filtrace) jsem dal až ze sud ještě je třeba použít silnější hadici z bazenu do sudu. Písek tak lze kontrolovat přímo a viplachování může být efektivnější

22.7.2005   13:58:06   Ruda
   kinc.rudolf(zavinac)seznam.cz
Dobrý den, mám malý dotaz...myslím, že jste to tu už psaly, ale nějak jsem to nepochopil....Dotaz: Je problém dát opačně filtr a čerpadlo?? Původně to totiž maká tak, že čerpadlo tahá vodu do filtru a dál.., ale já bych to potřeboval aby čerpadlo tahalo vodu už rovnou přes filtr (bazén pak filtr pak čerpadlo a nakonec zase bazén....) Prosím poraďte mi co nejdříve...děkuji

22.7.2005   16:45:18   Radek
   
V předchozím diskuzním příspěvku to čtenář popisoval - filtr je možné zapojit i před čerpadlo, jenomže je nutné použít silnější nátokovou trubku, neboť v jeho řešení natéká voda do sudu samospádem. Normálně se však řeší filtrace jako tlaková(tj. filtr až za čerpadlem), neboť zanesením sudu může dojít k jeho zborcení dovnitř. S tím však nemám žádné větší zkušenosti. Kolega něco podobného testoval a sud se mu časem zdeformoval.

6.8.2005   1:25:52   Dan
   dandees(zavinac)quick.cz
Zdravím Radku. Cca před měsícem jsem zde položil pár otázek a nyní jen pár poznatků. Co se týče principu - 100% jsem se inspiroval u Vás a je to bez chyby. Bohužel jsem ztroskotal také na nádobě. Za 1.tenké stěny a docházelo k deformování, za 2. taktéž víko. Zdálo se pevné (plast. dekl + velká plastová příruba) a přesto nevydrželo tlak. Jinak funkce bezvadná. Dnes jsem použil hliníkovou nádobu na mléko z roku 1959 a zdá se, že to je ono! Pokud máte zájem, pošlu fotku. Ještě jednou dík za inspiraci a létu zdar a koupání zvlášť! I když to letos není s počasím kdovíco....

7.8.2005   22:00:57   Radek
   
To jsem rád, že jsem Vám mohl pomoci. Hliníková konev na mléko je opravdu ideální a geniální, to mě ani ve snu nenapadlo. Přitom ani řešení jednoho našeho čtenáře není k zahození. Jeho sud má malé víko a celkově je pevný. Klikněte si ZDE. Moje konečné řešení - zpevnění víka také moc pomohlo. Princip pískové filtrace je jasný, důležitá je ta konstrukční část. Kupříkladu ty elektrovývodky mě napadly předloni zcela náhodou. Přitom jeden kolega potřeboval letos do bazénu "plechovky" připojit hadice skrz stěnu a v bazénovém centru mu nebyli schopni poradit čím. Až vývodky vše zachránily. V jeho případě trošku větší - M50 :-)

8.8.2005   0:03:38   Dan
   dandees(zavinac)quick.cz
Bandaska pana čtenáře je skvělá - navíc průhledná, pokud bych na ni narazil dřív jak na konvu - měl bych to z ní. Ty Vaše průchodky byl genialní nápad!

18.3.2006   15:48:25   jindřich
   pes.tony(zavinac)seznam.cz
Tahle debata je sice už trošku postarší, ale jen taková perlička - šla tady řeč o tlaku v sudu, destrukci víka, celého sudu a tak. Když to spočítáte, tak při hloupé jedné atmosféře tlaku bude na 20centimetrové víko sudu působit síla odpovídající tíze více než 300kilogramového tělesa - 6 velkých pytlů cementu. To už je docela síla! Při třech atmosférách třikrát tolik, tomu víku fakt nezávidím :-) Jinak super seriálek, hned na jaře začínám stavět! Dík.

16.4.2006   14:36:09   Martin
   
Dobrý den. Moc se mě vaše filtrace libí a chci se také pokusit o její výrobu. Mám jen jeden dotaz. Ta výtoková trubka je naohýbaná proto, že otvor v sudu je umístěn co nejníže a u trubky je potřeba aby byla kousek nad dnem? Moc děkuji za odpověď.

16.4.2006   14:41:37   Martin
   
..........ještě jeden dotaz mám. Jako nádobu chci použít plastový soudek s víkem na závit jako používají vodáci. Myslíte že je to dobrá volba? Jen mám strach že sud je průhledný, aby se tam nedělala řasa.

16.4.2006   20:18:12   Radek
   
První dotaz - trubka je ohnutá proto, abych ji srovnal do vodorovné roviny, sud je dole sešikmený. Druhý dotaz - jeden čtenář použil průhlednou vodáckou konev a řasy v ní nerostou. Jak by také mohly, vždyť se do bazénu přidává chlór, či peroxid vodíku :-)

27.12.2006   15:39:18   Luboš
   z.fitness(zavinac)tiscali.cz
Zdravím Vás, řeším problém rád bych postavil bazén s přelivem a odebíral špinavou vodu z přelivu tu bych přefiltroval a čistou vodu bych hnal čerpadlem zpátky na dno bazénu ve kterém by byly výtokové trubky zvládne tenhle proces vyrovnání tlaků nemáte zkušenosti kam umístnit nejlépe filtrovací nádobu ?

28.5.2007   12:58:39   Petr
   pkschranka(zavinac)gmail.com
Prosím může mi někdo poradit kde lze sehnat - koupit vhodný plastový sud? Nejvíce by se mi líbila vodácká konev, ale nevím kde ji koupit.

25.7.2007   12:48:36   p123
   post.cz
Dekuji za rady a nazory, rovnez jsem potreboval vyresit filtrovani vody v bazenu. Abych taky prispel trochou do mlejna, tak davam ukazku me beztlakove filtrace, kde jsem zajistil vyssi odtok nez je pritok. viz http://wsim.pc.cz/temp/filtr.php

5.6.2008   11:51:19   PEPA
   
Zkoučím také vyrobit písko sudovou filtraci dle vašeho návodu.Návod je super akorád mi vadí ta punčocha, která je uložená uvnitř.Po zasipání kameny a pískem se nedá k ní dostat a co když se ucpe. Vymyslel jsem že ji nebudu dávat dovnitř, ale že na výstup sudu dám rozbočku. Vedení udělám z trubek na odpady 32 HT s tím gumovým těsněním uvnitř a ještě je pro jistotu stáhnu hadicovou svorkou.Průchodky jsem udělal z instalaterských kovových redukcí 1/4 na coul a na coul jde nasunout 32 ht ta strana s gumovým těsněním. Rozbočka bude HT 32 45 stupňů.Na jednu větev rozbočky která jde rovně bude připojen výstup a do druhe vložím sítko která jsem stočil z ochrané plastove mřížky , která se dává pod novou střechu aby tam nelétely ptáci.Poté do sítka zasunu třeba kus té punčochy , vatu nebo něco podobného.poté druhou větev uzavřu novodurovou trupkou 32 kterou na konci zaslepím a opět stáhnu hadicovou svorkou.Tento filtr se dá dobře čistit. Povolim svorku sundám novodurovou trupku co dělá špunt vyndám sítko vyměnim jeho náplň za novou a vrátím vše zpět.

3.7.2008   19:57:15   Jirka
   fronkick(zavinac)seznam.cz
Chtel jsem se jenom zeptat, vsichni tady resite piskovou filtraci. Ja 2 roky pouzival kartusovou na bazen 12m3/h k plne spokojenosti, letos sem si poridil piskovou a po necelem mnesici ji asy urcite prodam z duvodu strasnemu plejtvani vody pri proplachu, a kvuly vracejicimu se sajrajtu ze dna bazenu po vlockovaci, a vysavat a poustet tu vodu do kanalu se my vubes neliby. Jaky pouzivate pisek? Ja orig. od fi Mounf..25kg + as tak 10kg takovi ten bily koupeny ve stavebninach asy o polovinu mensi srnitosti a jsou od sebe ty vrstvy rozdeleni molitanem. Rekl bych ze kartuse se sice zanasi ale pochyta o 70 procent vice necistot hlavne pri vysavani dna, stim sy proste pisek neporadi.


 Články na serveru
 (101235) 24.5.2007
Nové čerpadlo k pískovému filtru...

 (32503) 23.6.2006
Třetí varianta pískové filtrace...

 (38173) 05.07.2005
Vylepšení pískového filtru...

 (32159) 30.05.2005
Konečné řešení pískové filtrace...

 (30066) 19.05.2005
Jedno z čerpadel k pískové filtraci...

 (77172) 5.5.2005
Nová písková filtrace...

 (30122) 17.07.2003
Písková filtrace bazénu - první pokus


© LTX 2001 - 2020  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist